Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Konferencja „Zatrudnienie i integracja społeczna”, zorganizowana przez Departament Wdrażania EFS w MPiPS, odbyła się 22 października 2012 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w Warszawie. Podczas niej m.in.:
- To doskonała okazja do podsumowania tego, co udało się nam zrobić dzięki Priorytetowi I PO KL Zatrudnienie i integracja społeczna – powiedział podczas otwarcia konferencji Minister Władysław Kosiniak-Kamysz. – Mogliśmy wesprzeć tych wszystkich, którzy są w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy – szczególnie młodych rodziców, pomagając im w zapewnieniu opieki nad dziećmi i ułatwiając tym samym powrót do pracy. Znacząco zwiększyła się liczba przedszkoli, nieco gorzej jest z miejscami opieki dla najmłodszych, zwłaszcza w małych ośrodkach. Ale temu może zaradzić kolejna edycja konkursu, która właśnie startuje. Wierzę, że warto wspierać zatrudnienie, godzenie życia zawodowego i rodzinnego oraz pomagać tym wszystkim, którzy sami nie dają sobie rady. Dla tych ostatnich realizowane są projekty ekonomii społecznej, takie, jak podpisana w lipcu tego roku umowa z BGK.
- Głównym celem Europejskiego Funduszu Społecznego jest poprawa możliwości zatrudnienia – stwierdził Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski – zatem działania z Priorytetu I są kluczowe. My zapewniamy ramy prawne i finansowe, zaś treścią wypełnia je MPiPS, w takich projektach, jak realizowane obecnie konkursy.
Szczegółowo pierwszy konkurs podsumowała Podsekretarz Stanu w MPiPS Czesława Ostrowska. – Obecnie podpisujemy umowy ze 130 wnioskodawcami. Projekty 126 z nich dotyczą wdrażania i upowszechniania rozwiązań, służących godzeniu życia zawodowego i rodzinnego poprzez wsparcie tworzenia i funkcjonowania żłobków, klubów dziecięcych oraz usług świadczonych przez dziennego opiekuna, a projekty 4 wnioskodawców służą upowszechnianiu idei równych szans przez organizowanie kampanii społecznych.
Jeden z projektów, które zwyciężyły w konkursie, zostanie zrealizowany w Staszowie w woj. świętokrzyskim. Dofinansowanie wyniesie niemal 1,5 mln zł. Będzie służył wsparciu dla kobiet i mężczyzn z gm. Staszów w powrocie na rynek pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania dyskryminacji kobiet, które najczęściej pozostają z małym dzieckiem w domu. Pozwoli na utrzymanie i funkcjonowanie przez trzy lata żłobka i dwóch klubów dziecięcych, uruchomionych dzięki programowi „Maluch”.