Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
III Europejski Kongres Kobiet został zorganizowany w ramach polskiej Prezydencji przez stowarzyszenie Kongres Kobiet przy współudziale Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Odbył się w Warszawie w dniach 17 i 18 września 2011.
Szacuje się, że w kongresie wzięło udział ponad sześć tysięcy uczestniczek i uczestników. Tegoroczny kongres swoją obecnością uświetnili: Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego – Jerzy Buzek, Minister Pracy i Polityki Społecznej - Jolanta Fedak, komisarz Unii Europejskiej ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa - Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Praw Kobiet oraz Równości Płci Parlamentu Europejskiego - Edite Estrela oraz ministrowie ds. równości i zatrudnienia dwudziestu krajów unijnych.
Podczas toczących się paneli dyskusyjnych oraz w trakcie odbytego w ramach kongresu Okrągłego Stołu Ministrów Unii Europejskiej ds. równości kobiet i mężczyzn na rynkach pracy, przedyskutowano kwestię różnic w wynagrodzeniu za tę samą pracę, sposoby funkcjonowania mechanizmów godzenia ról zawodowych i rodzinnych, a także kwestie związane z udziałem kobiet w zarządach przedsiębiorstw.
Wśród regulacji, jakie zostały przyjęte w ostatnich latach w Polsce w zakresie zwalczania dyskryminacji na rynku pracy ze względu na płeć, znajduje się: jeden z dłuższych w Europie płatnych urlopów macierzyńskich, dwutygodniowy urlop ojcowski czy ustawa ułatwiająca opiekę nad małymi dziećmi do lat 3. Niemniej, mimo wprowadzonych rozwiązań, występują podobne z innymi krajami problemy: kobiety nadal, mimo lepszego wykształcenia, mają problemy z uzyskaniem awansu, zarabiają mniej w porównaniu do mężczyzn na tych samych stanowiskach, szybciej tracą prace i dłużej ją odzyskują.
Uczestniczki i uczestnicy kongresu zwrócili uwagę, że tylko Europa równych szans daje gwarancję na sukces w globalnej konkurencji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kongreskobiet.pl