Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Ministrowie ds. rodziny oraz równości płci spotkali się w Krakowie w dniach 20 i 21 października.
Podczas nieformalnego spotkania omówiono między innymi kwestie związane z urlopem macierzyńskim. W zeszłym roku PE zaproponował, aby urlop macierzyński wynosił 20 tygodni i był w 100% płatny. W krajach członkowskich długość urlopu macierzyńskiego wynosi od 14 do 28 tygodni, np. w Niemczech 14 tygodni, w Polsce - 22. Nie zawsze cały urlop macierzyński jest płatny w 100%. Ze względów finansowych trudno jest osiągnąć kompromis. Dyskusje nad ujednoliconym unijnym urlopem macierzyńskim będą prawdopodobnie toczyć się jeszcze dość długo.
Eksperci m. in. z Sieci ds. Równości Płci i Rynku Pracy Komisji Europejskiej, Europejskiego Instytutu ds. Równości Płci, Europejskiej Agencji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, europejskich organizacji pozarządowych oraz partnerów społecznych przedstawili swój dorobek w zakresie promowania najlepszych mechanizmów godzenia ról zawodowych, rodzinnych i prywatnych.
Na konferencji odbyła się również oficjalna prezentacja raportu na temat Przeglądu Stanu Wdrażania Pekińskiej Platformy Działania pt: “Kobiety a gospodarka: Godzenie życia zawodowego z rodzinnym jako warunek równego uczestnictwa w rynku pracy” przygotowanego przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn dla Prezydencji Polskiej.
Skrót raportu w języku polskim do pobrania:
Godzenie pracy z życiem rodzinnym jako warunek równego uczestnictwa w rynku pracy
Podczas spotkania Ministrowie Trio sprawującego Przewodnictwo w Radzie UE, czyli Polski, Danii i Cypru, podpisali deklarację, w której zobowiązali się do kontynuowania działań na rzecz promowania równości płci, jakie rozpoczęła Polska podczas swojej prezydencji.
W ramach przeglądu stanu wdrażania Pekińskiej Platformy Działania, Polska podjęła działania w obszarze „Kobiety i gospodarka” ze szczególnym naciskiem na sprawy równości płci oraz godzenia życia zawodowego z rodzinnym.
- Zamówiliśmy w Europejskim Instytucie ds. Równości Płci (EIGE) raport na temat sytuacji w państwach członkowskich dotyczący udziału kobiet w gospodarce i zajęliśmy się w czasie naszej prezydencji tym problemem, a szczególnie tym jego aspektem, jakim jest godzenie ról zawodowych i rodzinnych. Chodzi o dobrą organizację opieki nad małymi dziećmi i osobami zależnymi oraz o zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy dzięki budowie instytucji opieki – powiedziała przed podpisaniem deklaracji Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak.
Już wiadomo, że Dania podczas swojej prezydencji zajmie się zagadnieniem „Kobiety a środowisko”, Cypr zaś będzie badać stan wdrażania Pekińskiej Platformy Działania w obszarze „Przemoc wobec kobiet”. W deklaracji Trio na rzecz promowania równości płci Dania zobowiązała się do podjęcia działań na rzecz swobodnego wyboru sposobu kształcenia dla dziewcząt i chłopców, którzy obecnie często zmuszani są sprostać przestarzałym oczekiwaniom związanym z płcią, Cypr natomiast na czas swojej prezydencji zaplanował szereg konferencji na temat przemocy wobec kobiet.
Link do transmisji z nieformalnego spotkania Ministrów ds. Równości Płci i Rodziny:
http://pl2011.eu/online_transmision