Polityka senioralna w Polsce i w Unii Europejskiej
26-05-2015
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w debacie „Polska polityka senioralna. Jakie rozwiązania warto promować na forum Unii Europejskiej?”, która odbyła się 25 maja w Brzesku.
Wyzwania demograficzne w Polsce i krajach UE wymagają kreowania odpowiednich instrumentów w ramach polityki państwa, zwłaszcza w obszarze polityki społecznej oraz rynku pracy. Ich zadaniem jest łagodzenie skutków starzenia się populacji oraz zagospodarowanie potencjału kompetencji zawodowych i społecznych tej grupy. Aktywne starzeniu się w dobrym zdrowiu jest kluczowym elementem realizowanej w UE strategii "Europa 2020".
- Nasze społeczeństwo się starzeje. Wydłużenie życia to sukces cywilizacyjny, ale też i wyzwanie - powiedział minister Kosiniak-Kamysz. - Stąd specjalna polityka senioralna państwa, która wytycza kierunki działań w obszarach zabezpieczenia emerytalnego, opieki zdrowotnej czy rynku pracy wobec osób starszych. Już dzisiaj musimy zastanowić się, jak powinno to wyglądać za lat 15, 20 czy 25 – podkreślił minister.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Jaka Unia? Debaty o Unii Europejskiej w Małopolsce – III edycja”, realizowanego przez Fundację Instytut Łukasiewicza i współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Polityka senioralna w Polsce i w...
Polityka senioralna w Polsce i w...
Polityka senioralna w Polsce i w...