submenu
content

Kultura a seniorzy

03-09-2015

Konferencja „Kultura a seniorzy”, zorganizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się 3 września w siedzibie MPiPS. Została poświęcona zagadnieniom szerszego uczestnictwa osób starszych w wydarzeniach kulturalnych. Podczas konferencji ministrowie obu resortów podpisali list do dyrektorów instytucji artystycznych z apelem o szersze udostępnienie ich placówek seniorom.

 

- Program „Kultura dostępna” to nie jedyne działanie, realizowane wspólnie z resortem pracy – powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. – Współpracowaliśmy  z dużym sukcesem przy włączaniu instytucji kultury do grona partnerów Karty Dużej Rodziny. „Program „Kultura dostępna” służy przybliżaniu kultury zwłaszcza grupom narażonym na wykluczenie, a wśród nich znajdują się też osoby starsze.

 

Minister Omilanowska zwróciła uwagę, że seniorzy mogą być nie tylko odbiorcami kultury, ale również udzielać się jako wolontariusze. – Jednym z największych współczesnych problemów jest wyłączanie zdrowych i silnych ludzi z życia społecznego. Ta konferencja ma służyć nie tylko prezentacji tego, co robimy, aby  przeciwdziałać takim sytuacjom, ale zebraniu uwag i propozycji, co jeszcze możemy zrobić w tej dziedzinie – stwierdziła minister Małgorzata Omilanowska.

 

- Godność osoby starszej musi być w centrum uwagi – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. – Poczynając od zabezpieczenia społecznego, przez partycypację w różnych dziedzinach życia, zdrowie, rekreację aż po kulturę. Sam Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych nie wystarczy. Potrzebne jest wspólne działanie różnych instytucji, a polityka rodzinna nie może być realizowana tylko w jednym resorcie. Dlatego dziś możemy razem uruchomić kolejny projekt. Chcemy zaprosić instytucje kultury do szerszego włączenia się w działania na rzecz seniorów.

 

Ministrowie podpisali wspólny list, skierowany do dyrektorów placówek kultury, w którym apelują o zapraszanie seniorów na bezpłatne spektakle, wykłady czy inne wydarzenia kulturalne. Inspiracją był projekt „Jeszcze żyję!” prof. Mikołaja Spodaryka, lekarza z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Polega on na bezpłatnym udziale osób starszych w próbach generalnych. Realizują go niemal wszystkie krakowskie teatry.

 

Uczestnicy konferencji dyskutowali podczas dwóch paneli: „Aktywność edukacyjna, kulturalna i społeczna osób starszych w Polsce” oraz „Przyszłość aktywności kulturalnej seniorów w Polsce – wyzwania i dobre praktyki”.

 

Działania na tym polu w ramach  programu ASOS przedstawiła Zuzanna Grabusińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej w MPiPS. – Program miał już cztery edycje i cieszy się ogromnym zainteresowaniem – powiedziała dyr. Grabusińska. – Do 2020 r. mamy na jego realizację zapewnionych 280 mln zł. Dotychczas dofinansowanie dostało 1700 organizacji pozarządowych, z czego ok. 30 proc. jest bezpośrednio związanych z kulturą.

 

W programie ASOS zapisano m.in., że kształtowanie warunków umożliwiających seniorom prowadzenie aktywnego trybu  życia, ze specjalnym uwzględnieniem uczestnictwa w kulturze i w jej upowszechnianiu, pozwala na wykorzystanie ich intelektualnych zasobów twórczych jako czynnika rozwoju potencjału społecznego. 

 

 

 

Konferencja Konferencja "Kultura a seniorzy".... Konferencja Konferencja "Kultura a seniorzy".... Konferencja Konferencja "Kultura a seniorzy".... Konferencja Konferencja "Kultura a seniorzy".... Konferencja Konferencja "Kultura a seniorzy".... Konferencja Konferencja "Kultura a seniorzy".... Konferencja Konferencja "Kultura a seniorzy"....
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: