Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 2,56 mln wniosków o świadczenie wychowawcze – 79% w urzędach i 21% przez internet. Do 24 czerwca wydano 2,1 mln decyzji, na ponad 3 mln dzieci. Do rodzin trafiło ponad 4,1 mld zł.
A jak program Rodzina 500 plus oceniają sami zainteresowani, czyli rodzice i samorządy?
- Co nam daje 500 plus?– zastanawiają się Małgorzata i Janusz Gulipowie. – Poczucie bezpieczeństwa, że wystarczy do końca miesiąca, bez lęku z powodu nieplanowanych wydatków na lekarstwa czy stomatologa. Otwiera nowe horyzonty wspólnych wyjazdów, spędzania wolnego czasu, budowania relacji i więzi, czy też dodatkowych zajęć. Wymierny aspekt materialny, ale jakże ważny wymiar psychologiczny, mocnego stanięcia na nogi, z podniesioną głową spojrzenia w przyszłość. To jest warte każdych pieniędzy.
- Dodatkowe środki z programu 500+ przeznaczamy w naszej rodzinie na potrzeby życia codziennego– mówią Katarzyna i Zbigniew Jarosz. - Pozwalają na spokojniejsze kupienie dzieciom obuwia, ubrań, sfinansowanie dodatkowych zajęć czy wyjścia do kina lub zaplanowania wyjazdu na wakacje. Jesteśmy jedną z wielu rodzin wielodzietnych, które, mimo zatrudnienia i stałych dochodów nie mogły dotąd zapewnić naszym dzieciom wielu rzeczy. Program wyszedł nam z pomocą i jest bardzo potrzebny. Mamy nadzieję, że nadal będzie się rozwijać.
- Uważamy, że program Rodzina 500 plus jest potrzebny. Dzięki niemu nasza rodzina mogła zrealizować marzenie wyjazdu na długi weekend nad morze pociągiem pendolino. Program ten umożliwił nam także zakup sprzętu RTV. Wspólnie oglądaliśmy mecze Euro 2016.Teraz będziemy mogli pomyśleć o dodatkowych zajęciach dla naszych dzieci – planują Agnieszka i Tomasz Dykowie.
A jak program oceniają samorządowcy?
Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska uważa, że program 500 plus to to nieceniona pomoc dla polskich rodzin. - To przede wszystkim szansa na realizację różnorodnych planów życiowych, związanych na przykład z edukacją czy też rozwojem osobistym. Szczecin w minionych latach jako jeden z głównych priorytetów obrał sobie za cel pomoc rodzinie, dlatego też dziś z radością uczestniczy w rządowym programie Rodzina 500 plus. W naszej ocenie jego wprowadzenie niewątpliwie było dobrą decyzją, ponieważ każda pomoc dla rodzin, niezależnie od tego jaką formę przybiera, jest inicjatywą godną pochwały – komentuje wiceprezydent.
- Wprowadzenie programu Rodzina 500 plus to przełom w funkcjonowaniu Państwa – twierdzi burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.- Wreszcie upodmiotowiono rodziny i w sposób realny wsparto dzietność. Gospodarka to ludzie. Dla samorządów to także ogromne pieniądze: w przypadku Nysy jest to ponad 20 milionów złotych, z których zdecydowana większość zasili lokalną gospodarkę i przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy.
- Program Rodzina 500+ jest wyjątkowym programem, bardzo wspomógł rodziny, a szczególnie rodziny wielodzietne w naszej wiejskiej gminie. Jest dużym wsparciem dla wyrównania szans dzieci na wsi w ich rozwoju i nauce – mówi Kazimierz Kwiatkowski, wójt gminy Gardeja z woj. pomorskiego.
Do programu można dołączyć w dowolnym momencie. Osoby, które złożą wniosek o świadczenie „rodzina 500 plus” do 1 lipca włącznie, otrzymają pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia. W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2016 r. obowiązuje zasada, że jeśli złożymy wniosek do 10. dnia miesiąca włącznie, decyzja i wypłata za ten miesiąc nastąpią do końca tego miesiąca. Czyli, jeżeli złożymy wniosek 8 sierpnia, to decyzja i pieniądze trafią do nas do końca sierpnia.
Wniosek złożony po 10. dniu danego miesiąca oznacza, że decyzja i pieniądze trafią do rodziców do końca kolejnego miesiąca, z wyrównaniem za cały miesiąc w którym wniosek został złożony. Czyli, jeżeli złożymy wniosek 17 sierpnia, to świadczenie otrzymamy do końca września, ale również za sierpień.