Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Już 130 tys. rodzin złożyło wnioski o świadczenie 500+. Przyjmowanie wniosków przebiega spokojnie – powiedziała w Olsztynie minister Elżbieta Rafalska.
Składanie wniosków o wsparcie 500+ na nowy okres świadczeniowy rozpoczęło się o miesiąc wcześniej niż wynikało to z wcześniejszych przepisów, bo już 1 sierpnia. Dzięki tej zmianie – wprowadzonej z myślą o wygodzie rodzin – został ujednolicony termin składania wniosków o różne formy wsparcia.
Polacy chętnie korzystają z tego udogodnienia. O wsparcie ubiegają się najczęściej drogą elektroniczną.
Minister @MRPiPS_GOV_PL @E_Rafalska w #Olsztyn: obsługa wniosków jest sprawnie przeprowadzana. #rodzina500plus pic.twitter.com/FwG94V1lIo
— W-M Urząd Wojewódzki (@WMUW_Olsztyn) 4 sierpnia 2017
- "Według stanu na godz. 8.45 zostało złożonych 124 tys. 170 wniosków. To suma wszystkich wniosków, które wpłynęły poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i portal Emp@tia. Do tego czasu liczba wniosków na pewno przekroczyła już 130 tys.” – powiedziała w Olsztynie minister Elżbieta Rafalska.
Wnioski online o #rodzina500plus w regionach ⬇️ pic.twitter.com/HayORp41N2
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 4 sierpnia 2017
Co ważne, składanie wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy przebiega bez zakłóceń.
- "Nie mamy zgłoszeń o problemach na poziomie systemów wykorzystywanych w gminach. Wręcz przeciwnie – na bieżąco otrzymujemy informacje, że przyjmowanie wniosków przebiega bardzo spokojnie. Nie ma oblężenia ośrodków pomocy społecznej czy punktów przyjmowania wniosków" – dodała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
O przebiegu procesu składania wniosków w województwie warmińsko-mazurskim mówił wojewoda Artur Chojecki. Poinformował, że do 3 sierpnia na terenie całego województwa złożonych zostało blisko 7 tysięcy wniosków. Najwięcej w Olsztynie (1558 wniosków) i Elblągu (675 wniosków). Wojewoda potwierdził również, że podobnie jak ma to miejsce w całym kraju, również na Warmii i Mazurach większość dokumentów wpłynęła drogą elektroniczną (62%). Przyznał, że jest to sposób coraz chętniej wybierany przez obywateli.
- "Teraz jest okres wakacyjny, czas urlopów i wyjazdów, myślę że również z tego powodu część rodzin zdecydowała się na złożenie wniosku elektronicznie, bo nie wymaga to bezpośredniej obecności w punkcie obsługi. Można spokojnie odpoczywać, a w międzyczasie zadbać o to, aby procedura związana z przyznaniem świadczenia została uruchomiona" - podkreślił wojewoda warmińsko-mazurski.
Ujednolicenie terminów składania wniosków o różne formy wsparcia oznacza dla rodzin z jednej strony dużą wygodę i oszczędność czasu, a z drugiej – gwarancję ciągłości wypłaty świadczenia bez konieczności oczekiwania na wyrównanie.