submenu
content

Wojewodowie sprawdzą wykorzystywanie środków na obsługę programu "Dobry start"

23-08-2018

Minister Elżbieta Rafalska  w piśmie przesłanym do wojewodów zwraca uwagę na właściwe wynagradzanie pracowników samorządu zajmujących się realizacją rządowego programu „Dobry start”.

 

Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przesłała do wojewodów pismo dotyczące realizacji w samorządach programu „Dobry start”. Zwraca w nim uwagę na docierające do resortu rodziny sygnały, także te bezpośrednio z samorządów, o braku odpowiedniego wynagradzania pracowników samorządów zajmujących się realizacją rządowego programu „Dobry start”.

 

Minister Elżbieta Rafalska powołuje się przy tym na rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. Zgodnie z rozporządzeniem koszty obsługi realizacji programu przez gminę i powiat wynoszą 10 zł za jedno dziecko albo jedną osobę uczącą się, na które ustalane jest prawo do świadczenia dobry start. Co najmniej 8 zł z każdych 10 zł przeznaczonych na obsługę programu „Dobry start” samorząd jest zobowiązany skierować na wynagrodzenia i inne środki dla osób realizujących ten program.

 

„Zwracam się do Państwa Wojewodów o ponowne przekazanie do gmin informacji w powyższym zakresie oraz o zbadanie sposobu dotychczasowego wykorzystania przez samorządy środków na obsługę programu „Dobry start” (ze szczególnym uwzględnieniem tej ich części, która przeznaczona jest na wynagrodzenia i inne środki dla osób realizujących zadania związane z programem), a także o bieżące monitorowanie tego aspektu w kolejnych miesiącach realizacji programu” - pisze w liście Minister Elżbieta Rafalska.

 

Ponadto Minister zwraca uwagę na to, że kwota 10 zł na obsługę programu „Dobry start” dotyczy każdego dziecka, na które jest ustalane prawo do świadczenia dobry start, czyli nie tylko w przypadku przyznania świadczenia, ale także przy decyzji odmownej lub „sprawie” pozostawionej bez rozpatrzenia.

 

Przeznaczenie co najmniej 80% środków na obsługę świadczeń dobry start dla pracowników samorządowych wprowadzono właśnie z myślą o osobach zajmujących się obsługą programu „Dobry start”. Takie rozwiązanie wprowadzono po raz pierwszy.

 

 „Powyższe, innowacyjne, rozwiązanie jest też wyrazem chęci docenienia zaangażowania pracowników poszczególnych samorządów w wykonywanie licznych zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń (w tym przypadku świadczenia dobry start) kierowanych do polskich rodzin i realizacją ich wpłat, a także wyrazem szacunku do wykonywanej pracy w tym zakresie – pisze w liście do wojewodów Minister Elżbieta Rafalska.

 

Pliki do pobrania

FINISZ do UW_2.pdf
Pismo do UW  (571.7 KB)
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: