submenu
content

Rocznica śmierci Antka Rozpylacza

08-08-2018

8 sierpnia przypada 74. Rocznica śmierci Antoniego Godlewskiego, ps. Antek Rozpylacz, żołnierza walczącego w powstaniu warszawskim. Został pochowany w podwórku przy ul. Brackiej 5 – tuż obok obecnej siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Antoni Szczęsny Godlewski, ps. Antek Rozpylacz to żołnierz powstania warszawskiego w Batalionie „Sokół”. Zginął niedaleko rogu ul. Brackiej i Alei Jerozolimskich 8 sierpnia 1944 r.

 

To jeden z symboli bohaterstwa młodzieży powstańczej. Był żołnierzem batalionu „Sokół”, którego dowództwo mieściło się w miejscu, gdzie dziś znajduje się siedziba Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Walczył jedynie 8 dni, gdy zginął miał zaledwie 21 lat.

 

Jego pogrzeb odbył się 9 sierpnia na posesji przy ul. Brackiej 5. 1 sierpnia 1945 ciało Antoniego Godlewskiego zostało ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na podwórku posesji, w miejscu dotychczasowego pochówku, znajduje się ocalały napis wykonany w 1945 r. przez jego matkę: „Antek Rozpylacz” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym”. Napis przetrwał do dziś osłonięty gablotą.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: