submenu
content

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

18-09-2018

Minister Elżbieta Rafalska uczestniczyła dziś w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Odwiedziła ośrodki wsparcia w dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Minister Elżbieta Rafalska odwiedziła ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzony przez Fundację L'Arche w Śledziejowicach koło Krakowa. Na co dzień pomaga on 70 osobom. 11 z nich na stałe mieszka w dwóch domach prowadzonych przez fundację, pozostałe korzystają z warsztatów terapii zajęciowej, przygotowujących je do podjęcia pracy, i ze środowiskowego domu samopomocy.

 

"Niejedno już widziałam w zakresie polityki społecznej i działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ale mogę powiedzieć, że tu są takie modelowe rozwiązania, do których fundacja przez wiele lat dochodziła. Ośrodek w Śledziejowicach pokazuje, że można w Polsce prowadzić kompleksową opiekę w standardzie takim, o jakim szereg instytucji może pomarzyć". – powiedziała minister Rafalska.

 

Minister Rafalska zaznaczyła, że takie ośrodki są finansowane z wielu źródeł: budżetu państwa, PFRON, samorządów, a także pieniędzy zdobywanych samodzielnie przez fundację. Przypomniała, że Środowiskowe Domy Samopomocy są w całości finansowane z budżetu państwa, a nakłady na ten cel w skali kraju zostały zwiększone o 188 mln zł w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Minister Elżbieta Rafalska odwiedziła także uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Brata A. Kosiby w Wieliczce. Spotkała się z przedstawicielami Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz kadrą pracowniczą i podopiecznymi oraz podopiecznymi ŚDS w Oleśnicy.

 

Zdjęcia z wydarzenia. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: