submenu
content

Spotkanie z Ambasadorem Królestwa Niderlandów w Polsce

29-03-2018

W dniu 29 marca 2018 r. Pani Minister E. Rafalska i Pan Minister S. Szwed spotkali się z Ambasadorem Królestwa Niderlandów w Polsce Panem Ronem J.P.M. van Dartelem. Przedmiotem rozmów były warunki życia i pracy polskich pracowników w Holandii. Pani Minister wyraziła zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej zatrudniających polskich pracowników. Podkreśliła, że  każdy sygnał niewłaściwego traktowania polskiego obywatela musi rodzić reakcję ze strony polskich władz. 

 

 

 

 

 

 

 

Sytuacja na polskim rynku pracy się zmienia, spada bezrobocie, zwiększa się zatrudnienie, dlatego priorytetem Rządu RP jest zachęcenie obywateli polskich do pozostania w Polsce lub powrotu po okresie pracy za granicą. Natomiast, szanując decyzję poszczególnych osób do korzystania z unijnej swobody przepływu pracowników,  dbamy także o zapewnienie należytego traktowania i dobrych warunków dla tych, którzy wyjechali do pracy w innym kraju.

 

Pan Minister S. Szwed zwrócił uwagę, że patologie związane z działaniem agencji pracy tymczasowej obserwowane były też w Polsce, dlatego zmienione  zostały przepisy prawa, tak, aby możliwe było podejmowanie skutecznych działań wobec agencji bazujących na wykorzystywaniu pracowników.

 

Pomimo zastosowanych środków przez władze Holandii (np. zmiany w ustawodawstwie holenderskim, realizowanie projektu informacyjnego w języku polskim o prawach pracowniczych i warunkach pracy w Holandii - http://wholandii.pl/) oraz współpracy polskiej i holenderskiej inspekcji pracy, problem jest wciąż nierozwiązany. Stąd potrzebna jest większa dynamika działań w tym zakresie. Dlatego Pani Minister zaproponowała zorganizowanie wspólnego spotkania z Panem Wouterem Koolmees, Ministrem Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów.

 

Obie strony zgodziły się co do tego, że spotkanie ministrów byłoby bardzo istotne dla omówienia sposobów poprawy warunków życia i pracy polskich pracowników w Holandii. 

 

Warto przy tej okazji zaapelować do Polaków, że wyjazd do pracy za granicę powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną, co pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań, czy wręcz kłopotów, a przed wyjazdem należy sprawdzić warunki pracy w danym kraju oraz pośrednika. Wskazówki można znaleźć pod linkiem: https://eures.praca.gov.pl/szukasz-pracy-w-ue/jestes-obywatelem-polski/bezpieczne-wyjazdy-do-pracy-za-granice

 

W razie problemów w Holandii można także złożyć po polsku zawiadomienie w sprawie działania w nieuczciwej wierze agencji pracy tymczasowej: https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/Zawiadomienie/?get=true

 

Do Polaków pracujących w Holandii, ale także w innych państwach UE, apelujemy by w razie nadużyć ze strony miejscowych pracodawców czy agencji pośrednictwa nie pozostawali bierni, by zgłaszali skargi do właściwych instytucji w danym kraju. Można również zgłaszać problemy do Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: