submenu
content

Polsko-szwedzka konferencja na temat równości płci

22-05-2013

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz był gościem specjalnym na konferencji „(Nie)równość płci – ile to kosztuje? W poszukiwaniu równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym.” Konferencja została zorganizowana 22 maja 2013 r. w Warszawie przez Ambasadę Szwecji, Instytut Szwedzki i Instytut Spraw Publicznych, a otworzył ją ambasador Szwecji Staffan Herrström.

 

Szwecja jest liderem, jeśli chodzi o liczbę kobiet aktywnych zawodowo – jest ich 76,8 proc., ma także dość wysoki wskaźnik dzietności, wynoszący 1,9. Może się także pochwalić jednym z najhojniejszych systemów świadczeń rodzinnych, największym na świecie odsetkiem pracujących mam małych dzieci i funkcjonującymi już od lat urlopami ojcowskimi. Dlatego podczas tej konferencji organizatorzy pokazali ze szwedzkiej perspektywy, jakie rozwiązania związane z wyrównywaniem szans opłacają się najbardziej pracownikom, pracodawcom i państwu.

 

Pierwszy panel dyskusyjny zatytułowano „Równość płci a demografia i gospodarka”, a wzięli w nim udział m.in. Maria Arnholm, Minister ds. Równouprawnienia Szwecji i minister Kosiniak-Kamysz. – Europa, a także Polska siwieją – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. - Dlatego trwa u nas duża debata o polityce rodzinnej. Jej efekty to wydłużenie urlopów macierzyńskich, wprowadzenie urlopów rodzicielskich i dynamicznie rozwijający się program „Maluch”, na który w latach 2012/13 przeznaczymy pół miliarda złotych. Jednak nie da się zrealizować ambitnych planów, określonych w „Strategii Polska 2020”, bez pełniejszej obecności kobiet na rynku pracy.

Minister Arnholm mówiła o szwedzkich doświadczeniach, związanych z promowaniem równości płci.

 

W drugim panelu - „Godzenie życia zawodowego z rodzinnym” - dyskutowali m.in. Podsekretarz Stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. 

Polsko-szwedzka konferencja na temat równości płci /fot. Jacek Szczepaniak Polsko-szwedzka konferencja... Polsko-szwedzka konferencja na temat równości płci /fot.J.Szczepaniak Polsko-szwedzka konferencja... Polsko-szwedzka konferencja na temat równości płci /fot. Jacek Szczepaniak Polsko-szwedzka konferencja... Polsko-szwedzka konferencja na temat równości płci /fot.J.Szczepaniak Polsko-szwedzka konferencja... Polsko-szwedzka konferencja na temat równości płci /fot.J.Szczepaniak Polsko-szwedzka konferencja... Polsko-szwedzka konferencja na temat równości płci /fot.J.Szczepaniak Polsko-szwedzka konferencja...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: