submenu
content
Rok Rodziny...

Rok Rodziny: zapowiedź stała się faktem. Podsumowanie działań rządu.

18-07-2013

Urlop rodzicielski od czerwca, dofinansowanie in vitro od lipca, tańsze przedszkola od września – rząd spełnił kolejne zapowiedzi z tzw. II expose premiera Donalda Tuska. Ale to nie koniec działań na rzecz rodziny. W parlamencie trwają m.in. prace nad rządowym programem „Mieszkanie dla młodych”.

 

 

W październiku 2012 r. przy okazji tzw. II expose rząd zapowiedział realizację 5 kluczowych rozwiązań na rzecz rodzin, które odpowiadają 5 etapom życia młodych ludzi:

 

ETAP W ŻYCIU RODZINY

DZIAŁANIE RZĄDU

KUPNO PIERWSZEGO MIESZKANIA

PROGRAM „MIESZKANIE DLA MŁODYCH”

CIĄŻA

DOFINANSOWANIE IN VITRO

NARODZINY DZIECKA

ROCZNE URLOPY RODZICIELSKIE

OPIEKA NAD DZIEĆMI

DOFINANSOWANIE BUDOWY ŻŁOBKÓW

PIERWSZE KROKI DZIECKA W EDUKACJI

PRZEDSZKOLE ZA ZŁOTÓWKĘ

 

Jak przebiega realizacja zapowiedzi prorodzinnych z tzw. II expose?

 

Roczne urlopy rodzicielskie

Urlop rodzicielski to urlop płatny, w trakcie którego przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% lub 60%. Rodzice mogą dzielić pomiędzy siebie czas spędzony z dzieckiem. Informacje o tym z jakich części składa się urlop dla rodziców można znaleźć tutaj (kalendarz urlopu): http://rodzicielski.gov.pl/urlop-rodzicielski

 

Roczne urlopy rodzicielskie funkcjonują od 17 czerwca 2013 r. i obejmują wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2013 r.

 

Dofinansowanie in vitro

 

W lipcu ruszył rządowy „Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”. W ciągu 3 lat Program obejmie ok. 15 tys. par, a każda z nich będzie mogła skorzystać z dofinansowania 3 cykli leczniczych. Po raz pierwszy zabiegi te są finansowane z budżetu państwa.

 

Para, która chce skorzystać z Programu, powinna się zgłosić do jednego z ośrodków, które podpisały umowy z Ministerstwem Zdrowia. Decyzja o kwalifikacji pary do Programu jest równoznaczna z dofinansowaniem leczenia.

 

Program funkcjonuje od 1 lipca 2013 r.

 

 

Więcej żłobków
Nowelizacja ustawy żłobkowej ułatwi samorządom tworzenie nowych placówek, przede wszystkim dzięki zmianie zasad ich dofinansowania. Do tej pory dotacje z budżetu państwa na żłobki wynosiły 50%, a będą wynosić do 80%. W 2013 r. resort pracy przeznacza na ten cel 90 mln zł.

 

Nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta 25 czerwca 2013 r. i weszła w życie 13 lipca 2013 roku.

 

Przedszkola za złotówkę

Już od września 2013 r. rodzice za pobyt dziecka w przedszkolu będą płacić mniej. Minimum 5 godzin będzie nadal bezpłatnych, ale za każdą kolejną rodzice zapłacą maksymalnie 1 zł. Do tej pory opłaty za dodatkowe godziny były ustalane przez samorządy i sięgały nawet 3,98 zł. Na dodatkowe godziny opieki przedszkolnej, a także ułatwienie dostępu do edukacji przedszkolnej samorządy dostaną dotację z budżetu państwa.

 

Ustawa „przedszkolna” została podpisana przez prezydenta 26 czerwca 2013 r. Nowe zasady będą obowiązywać już od 1 września 2013r.

 

Program „Mieszkanie dla młodych”

Pomoc państwa będzie polegała na dofinansowaniu wkładu własnego na zakup mieszkania. Dodatkowo rodziny, w których pojawi się trzecie lub kolejne dziecko będą mogły otrzymać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Program ma trwać 5 lat - do 2018 r.

 

Projekt ustawy został już przyjęty przez rząd. Obecnie trwają nad nim prace w parlamencie. Planowana data wejścia w życie programu to styczeń 2014 r.

 

 

Więcej informacji o działaniach rządu na rzecz rodziny na: www.rodzina.gov.pl.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: