submenu
content

Tata - to brzmi dumnie!

19-12-2013

Czy rodzic wracający do pracy po narodzinach dziecka może liczyć na wsparcie pracodawcy? Jak najczęściej przebiega podział obowiązków na linii mama-tata? Jak z tematem urlopów rodzicielskich radzą sobie nasi sąsiedzi w Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiadali organizatorzy i paneliści pierwszego w Polsce Kongresu Ojców, który odbył się dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

- Zmiany w zakresie urlopów rodzicielskich uważam za największy sukces gabinetu mojego resortu. Ustawa powstała w wyniku dialogu społecznego, w którym znaczący udział mieli rodzice. Teraz organizujemy wydarzenie, podczas którego ten dialog będzie można kontynuować - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

 

Dla rodziców, którzy przyszli na Kongres Ojców z najmłodszymi, organizatorzy przygotowali wiele udogodnień  i atrakcji. Nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą dzieci w różnych grupach wiekowych czuwali opiekunowie i animatorzy. Ojcowskie spotkanie na Narodowym prowadzlili znani dziennikarze: Olivier Janiak i Wojciech Szeląg.

 

Minister wspomniał, że rodzice mogą sami decydować, w jaki sposób chcą skorzystać z urlopu: czy chcą się nim podzielić, czy korzystać wspólnie, czy łączyc go z praca.  - Ja jestem zwolennikiem elastyczności, uważam, że rodziny same powinny decydować, jak korzystać z urlopu - mówił minister Kosiniak-Kamysz.

 

Zdaniem ministra bardzo ważne jest, aby ojcowie korzystali z urlopu ojcowskiego. - Ojcowie potrzebni są w sprawowaniu opieki i nie może to być na pół etatu - mówił minister.

 

Pierwsze dwa panele tematyczne związane były z sytuacją rodziców na rynku pracy oraz  z obserwowanymi aktualnie zmianami ról rodzinnych. Eksperci wypowiadali się o korzyściach, jakie dla pracodawcy niesie zatrudnianie rodziców oraz o znaczeniu obecności ojca w życiu rodziny. 

 

Kolejne panele poświęcone były zagadnienieniom związanym z partnerstwem w rodzinie oraz pogodzeniem życia rodzinnego z zawodowym. Kongres Ojców to także dyskusja o relacji ojciec-dziecko i o dobrych wzorcach, które warto naśladować. Spotkanie zakończone zostało porównaniem, jak kwestie dotyczące urlopów rodzicielskich w Polsce prezentują się na tle przykładów z innych państw.

 

- Chcemy zebrać w jednym miejscu wszystkich tych, którzy już korzystają z nowych rozwiązań w prawie w zakresie urlopów rodzicielskich oraz tych, którzy decyzję o podziale rodzicielskich obowiązków mają dopiero przed sobą. Kongres Ojców to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Cieszy nas możliwość zorganizowania spotkania, którego hasło przewodnie mogłoby brzmieć „Tata - to brzmi dumnie!”- dodaje minister Kosiniak-Kamysz. 

 

Podczas Kongresu, minister przypomniał o regulacjach prorodzinych m.in. o urlopie wychowawczym dla samozatrudnionych i ogólnopolskiej Karcie Dużych Rodzin, nad którą trwają obecnie prace.

 

- Rok Rodziny nie kończy się z końcem 2013 r., Rok Rodziny rozpoczął Dekadę Rodziny i to jest bardzo ważne przesłanie – podsumował Kongres Ojców minister Kosiniak-Kamysz. 

Kongres ojców Kongres ojców Kongres ojców Kongres ojców Kongres ojców Kongres ojców Kongres ojców Kongres ojców

Pliki do pobrania

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: