submenu
content

Z wizytą na Podkarpaciu

26-09-2018

W Jarosławiu osoby niepełnosprawne mają zapewnioną szeroką ofertę wsparcia.

W środę, 26 września, Minister Elżbieta Rafalska przebywała z wizytą w woj. podkarpackim.  Szefowa resortu odwiedziła placówki prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu (PSONI)

 

Stowarzyszenie prowadzi m.in. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy,  Dzienny Dom Pomocy oraz Mieszkanie Wspierane i Chronione.

Dorosłe osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać także z rehabilitacji zawodowej i społecznej podejmując pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Koło prowadzi takie zakłady w Jarosławiu i w Oleszycach.

 

Zakład w Jarosławiu prowadzi 4 placówki gastronomiczne, w tym m.in. Ciastkarnię Manufaktura Smaku, gdzie Minister Elżbieta Rafalska spotkała się z osobami tam zatrudnionymi.

Minister Rafalska podkreśliła, że jest "pod wrażeniem" tego, co zobaczyła w Jarosławiu. -  „To jeden z tych modelowych przykładów, których wszechstronność, kompleksowość świadczonego wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych jest w skali kraju niespotykana. Ilość zaproponowanych rozwiązań jest tak wieloraka, że wszystkie osoby, które są tu uczestnikami, mogą znaleźć propozycję dla siebie" – dodała.

 

Zdaniem Minister aktywizacja osób niepełnosprawnych może być realizowana, jeśli będą takie ośrodki jak ten w Jarosławiu. Zauważyła, że w Jarosławiu zapewnia się europejski standard opieki nad osobami niepełnosprawnymi. W jej ocenie byłoby to niemożliwe "bez pasji, kompetencji i pomysłowości ludzi, którzy tu pracują".

Minister zaznaczyła, że takie ośrodki jak w Jarosławiu są finansowane z wielu źródeł m.in. z PFRON-u, budżetu państwa, samorządu i budżetu stowarzyszenia.

Następnie Minister Rodziny odwiedziła Dom Dziennego Pobytu Seniora w Przemyślu prowadzony przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz spotkała się z podopiecznymi Świetlicy Opiekuńczej „Pełna Chata” przy PCPR w Ustrzykach Dolnych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: