submenu
content

Spotkanie z osobami z niepełnosprawnościami w Kutnie

20-09-2018
 

Minister Rodziny Elżbieta Rafalska odwiedziła w czwartek Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy "Niezabudka" w Kutnie, gdzie wsparcie w zakresie rehabilitacji, edukacji i wspierania samodzielności otrzymują dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie i ruchowo. 

Minister Elżbieta Rafalska przyznała, że była to dla niej kolejna okazja do poznania potrzeb i problemów osób niepełnosprawnych, ich bliskich oraz prowadzących podobne ośrodki.


"Dowiedzieliśmy się, jakie są tu podstawowe problemy. Okazuje się m.in., że o ile młodsze niepełnosprawne dzieci mają zagwarantowaną edukację i rehabilitację w tym ośrodku, to po osiągnięciu określonego wieku, nie wszystkie z nich ze względu na stan zdrowia, sprawność czy miejsce może mieć zagwarantowaną opiekę w środowiskowym domu samopomocy lub na warsztatach terapii zajęciowej" – powiedziała minister.

 

Przyznała, że miejsce umożliwiające kontynuację rehabilitacji i nauki starszym podopiecznym powinno zostać stworzone przy istniejącym już ośrodku.

 

Zapewniła jednocześnie, że rząd dba o właściwą jakość prowadzonych terapii, m.in. dzięki sukcesywnemu podnoszeniu stawki na uczestnika zajęć np. w warsztatach terapii zawodowej.
"Przez wiele koszt na jednego uczestnika utrzymywał się na tym samym poziomie, co stanowiło olbrzymią trudność w utrzymaniu kadry opiekunów. Nasz rząd w 2016 r. podniósł miesięczny koszt utrzymania jednego uczestnika warsztatów o 100 zł , a od 1 lipca br. o kolejne 100 zł. Następna zmiana będzie od 1 stycznia 2019. Chcemy poprawić tę dramatycznie trudną sytuację ukształtowaną przez ostatnie lata. To bardzo ważne, bo przy pomaganiu w usamodzielnieniu musi pracować wykwalifikowana kadra" – powiedziała Minister Rafalska.

 

Jednocześnie wskazała, że kolejną, nową formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin jest przyjęty w tym tygodniu Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Fundusz zasilany będzie środkami z  obowiązkowej składki stanowiącej 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy oraz  daniną solidarnościową. Daninę będą płaciły osoby fizyczne, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł (4 proc. od nadwyżki za rok podatkowy).

 

Łączne szacowane przychody Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wyniosą ok. 2 mld zł rocznie.  

„Mam nadzieję, że te środki poprzez rządowe programy i zadania, które są w ten fundusz wpisane, będą skutecznie działać na rzecz osób niepełnosprawnych, wypełniając te luki, o których mi dziś tutaj mówili rodzice, pracownicy i osoby niepełnosprawne” – powiedziała Minister Elżbieta Rafalska.

 

Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

 

Zdjęcia z wydarzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z osobami z niepełnosprawnościami w Kutnie Spotkanie z osobami z...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: