submenu
content

Apel Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Nie bądź obojętny"

31-10-2016

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się z apelem "Nie bądź obojętny" o pomoc osobom bezdomnym w okresie jesienno-zimowym.

 

Okres jesienno - zimowy  to czas, w którym osoby bezdomne narażone są na utratę zdrowia i życia. W czasie spadku temperatur, szczególnie w porze nocnej, bezdomni są podatni na wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci, tym bardziej, że często przebywają pod wpływem alkoholu w miejscach nie nadających się do zamieszkania. Dlatego tak ważny jest w tym czasie stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz dobra koordynacja działań, jak również właściwe reagowanie wszystkich, dla których los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny - przypomina w apelu minister Elżbieta Rafalska.

 

Pamiętajmy o tym, że w porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących wsparcia. Powiadamiajmy odpowiednie służby, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy. 

 

Zgłoszenia przyjmuje Straż Miejska,  Policja oraz Pogotowie. Działa też alarmowy numer 112.

 

 

We wszystkich województwach działają centra zarządzania kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc w placówkach dla osób bezdomnych tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. W Centrach tych działają również bezpłatne infolinie, z których korzystać może każdy, również bezdomni. Zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów, gdzie udzielana jest pomoc rzeczowa, finansowa, prawna i medyczna na terenie całego województwa. Placówki te działają całodobowo. Informacje kontaktowe znajdują się na stronach urzędów wojewódzkich.

Apel Ministra Rodziny, Pracy...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: