submenu
content

Środowiskowe Domy Samopomocy potrzebne w każdym powiecie

12-02-2018
„Inwestycja w Środowiskowe Domy Samopomocy to jeden z najlepszych sposobów wydatkowania pieniędzy publicznych” - mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej podczas otwarcia placówki w Strzelcach Krajeńskich w województwie lubuskim.

Minister Rafalska wspólnie z Władysławem Dajczakiem, Wojewodą Lubuskim wzięła udział w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego działają 32 takie ośrodki.

- „To najlepsze inwestycje, na które można wydawać publiczne, państwowe pieniądze, dlatego, że to nie jest inwestycja w infrastrukturę, ten budynek ma tylko służyć temu, żeby osoby niepełnosprawne mogły tu znaleźć drugi dom, swoje miejsce, w którym będą czuły się bezpiecznie, dobrze, z którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczyć się różnych życiowych umiejętności" – powiedziała podczas otwarcia minister rodziny.

Pogratulowała samorządom, które decydują się na otwieranie tego typu placówek wsparcia.

"To jest dobra, korzystna inwestycja. Dobra dla mieszkańców, dobra dla osób niepełnosprawnych, ale też dla samorządów korzystna, ponieważ finansowanie pobytu uczestników jest w pełni pokrywane ze środków budżetu państwa" – zaznaczyła.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał, że w woj. lubuskim działają 32 Środowiskowe Domy Samopomocy, w których jest 919 miejsc. Na ich utrzymanie w tym roku w budżecie wojewody jest 16 mln zł.
 
– Cieszę się, że samorząd podjął tak dobrą decyzję o utworzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. W Lubuskiem mamy aż 32 Domy Samopomocy, a w nich 919 miejsc. Powiat strzelecko-drezdenecki jest w ścisłej czołówce, z 4 Domami Samopomocy. W naszym województwie są dwa powiaty, w których Środowiskowe Domy Samopomocy jeszcze nie powstały - to Żagań i Wschowa. Jako wojewoda serdecznie zachęcam do starania się o dofinansowanie rządowe na otwarcie takich placówek – powiedział Wojewoda Lubuski.

W Środowiskowym Domu Samopomocy dla uczestników przygotowanych jest 25 miejsc. Obiekt jest parterowy, położony w cichej i spokojnej okolicy, z przynależnym terenem rekreacyjnym. Łączna kwota wydatków poniesionych na ten cel w 2017 r. wynosiła 923.650 zł, z tego  środki pozyskane z rezerwy celowej budżetu państwa 868.650 zł oraz środki wygospodarowane w budżecie Wojewody Lubuskiego – 55.000 zł.

Kadrę merytoryczną Domu stanowi 6 osób, w tym 3 terapeutów zajęciowych i 2 instruktorów terapii zajęciowej. W Domu prowadzone są następujące formy terapii: socjoterapia, arteterapia, muzykoterapia, ergoterapia, terapia Snoezelen. Uczestnicy uczestniczą w treningu porządku, umiejętności interpersonalnych, kulinarnym, budżetowym i manualnym.
 
Podczas pobytu w Strzelcach Krajeńskich minister rodziny odwiedziła też Warsztat Terapii Zajęciowej i biuro terenowe ZUS.
 

Zdjęcia z wydarzenia

fot. Lubuski Urząd Wojewódzki fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: