submenu
content

W CPS "Dialog" o handlu w niedziele

27-06-2018
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra Stanisława Szweda, związkowców i pracodawców na temat ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. 
 
Wiceminister Szwed podkreślił, że spotkanie jest realizacja uzgodnień z partnerami społecznymi, by w czerwcu spotkać się i podsumować funkcjonowanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.
 
Wskazał na pojawiające się sygnały o powstawaniu placówek pocztowych, aby obejść przepisy dot. ograniczenia handlu w niedziele. „Zależy nam, abyśmy wspólnie zastanowili się nad konkretnymi rozwiązaniami – podkreślił wiceminister. 
 
Zastępca Głównego Inspektora Pracy Bogdan Drzastwa przedstawił informację na temat respektowania ustawy. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wykazały wysoki stopień respektowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Tylko w zaledwie 7 proc. przypadków sklepy zostały otwarte wbrew prawu.
 
Z danych PIP wynika, że od momentu wejścia w życie ustawy inspektorzy pracy z własnej inicjatywy, lub w związku ze zgłoszeniami na telefony dyżurne w Okręgowych Inspektoratach Pracy, przeprowadzili ponad 8,3 tys. kontroli placówek handlowych, które były otwarte w dni objęte zakazem handlu. 
 
Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca br. Zgodnie z nią, handel jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z pewnymi wyjątkami.
 
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: