submenu
content

Zmiany w Kodeksie Pracy - wyjaśnienia

05-03-2008
Nowelizacja Kodeksu Pracy jest odpowiedzią na liczne postulaty, płynące ze środowiska przedsiębiorców. Autorzy nowelizacji, czyli Międzyresortowy Zespół działający w ramach przygotowania "Pakietu na rzecz przedsiębiorczości", zapoznali się z problemami właścicieli niedużych firm: przypomnijmy, że 60 procent z nich bankrutuje już podczas pierwszego roku działalności. Zatem złe prawo, jeżeli krępuje działalność gospodarczą, musi być poprawione.
 
Od kilku lat bezrobocie stanowi jeden z najtrudniejszych problemów społeczno-gospodarczych w Polsce. Część osób zarejestrowanych jako bezrobotni, to osoby zatrudniane „na czarno” w gospodarstwach domowych, gospodarstwach rolnych i małych przedsiębiorstwach. Jedną z przyczyn ich nielegalnego zatrudniania jest zbyt restrykcyjne i mało elastyczne prawo pracy, które powoduje, że potencjalni pracodawcy, w obawie przed licznymi obowiązkami, rezygnują z zatrudnienia pracownika zgodnie z prawem.
 
Jednak jakiekolwiek zmiany w Kodeksie Pracy mogą nastąpić tylko po konsultacjach społecznych ze związkami zawodowymi. Dlatego projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych. Kierunek dalszych prac na projektem będzie zależał od ich rezultatów.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: