submenu
content

Jak bezpiecznie złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus”?

31-03-2016

Rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na kilka sposobów: osobiście w gminie, wysłać go pocztą lub internetowo. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać składając wniosek online.

 

E-wniosek o „Rodzina 500 plus” to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Wniosek elektroniczny można złożyć przy pomocy bankowości elektronicznej, przez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS (pue.zus.pl) oraz platformę ePUAP (epuap.gov.pl).

 

Pamiętajmy, że za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Nie musimy niczego potwierdzać telefonicznie, mailowo lub SMS-owo. Po złożeniu wniosku na podany przez nas adres mailowy przyjdzie oficjalne potwierdzenie, tzw. Urzędowe Potwierdzenie Przekazania.

 

Bądź czujny

 

W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą liczbę fałszywych stron, przez które można składać wnioski. Jedyną i oficjalną stroną programu jest rodzina500plus.gov.pl. Dodatkowe informacje znaleźć można też na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz obywatel.gov.pl.

 

Jedną z bardziej popularnych form oszustw internetowych jest tzw. phishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić informacje (np. hasła itp.).

 

Pamiętajmy przy składaniu wniosku o tym, że banki nie wysyłają maili lub SMS-ów z prośbą o ujawnienie jakichkolwiek danych (loginu, hasła, numeru karty czy innych tego typu wrażliwych danych).

 

Kolejnym zagrożeniem jest tzw. malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Jak można zapobiec takiemu atakowi? Przede wszystkim należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz unikać otwierania załączników niewiadomego pochodzenia.

 

Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku online warto zwróć szczególną uwagę na to, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia. W przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony. Poprzez kliknięcie w kłódkę możemy sprawdzić autentyczność wystawionego certyfikatu. Warto też wpisywać adres strony przy pomocy klawiatury – wyszukiwarki niekoniecznie muszą nas przekierowywać do odpowiednich stron.

 

Cyberprzestępstwo jest karalne

 

Za oszustwo komputerowe może grozić nawet do 5 lat pozbawiania wolności. Mówi o tym artykuł 287 kodeksu karnego.

 

Jak walczyć z cyberprzestępcami?

 

Najprostszy sposób to wysłanie zgłoszenia na adres mailowy . Więcej informacji znajduje się na stronie cert.gov.pl. 

Jak bezpiecznie złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus”? Jak bezpiecznie złożyć...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: