submenu
content

Minister Rafalska w Ostródzie o 500+

01-08-2017

Już na godzinę 8 rano polskie rodziny złożyły 2,8 tys. wniosków o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” – powiedziała podczas wizyty w ostródzkim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie minister Elżbieta Rafalska. Podczas spotkania w MOPR przypomniała o nowym okresie świadczeniowym i konieczności składania nowych wniosków, których przyjmowanie rusza właśnie dzisiaj.

 

Podczas wizyty w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Ostródzie minister Elżbieta Rafalska zapoznała się z organizacją pracy tej jednostki w zakresie przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze z rządowego programu „Rodzina 500+”. Termin wizyty jest nieprzypadkowy. Właśnie dzisiaj rusza przyjmowanie wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy. Według danych z godziny 8 rano w pierwszym dniu przyjmowania wniosków o 500+ zostało ich złożonych 2,8 tys.

 

Rodziny zaoszczędzą czas

 

Minister Rafalska przypomniała, że z myślą o rodzinach ujednolicono terminy składania wniosków o różne formy na nowe okresy świadczeniowe. Chodzi o świadczenia wychowawcze 500+, ale także o świadczenia rodzinne i te z funduszu alimentacyjnego. Dzięki temu wnioskodawcy będą mogli dopełnić wszystkich niezbędnych formalności jednocześnie, a zaoszczędzony w ten sposób czas spędzić razem z rodziną.

 

Sprawdzian efektywności dla samorządów

 

Ujednolicenie terminów przyjmowania wniosków oznacza, że sierpień i wrzesień będą miesiącami wzmożonej pracy samorządów.

 

- "Łącznie wniosków może być złożonych około 4 mln. Będzie to także sprawdzian umiejętności organizacyjnych dla samorządów” –zaznaczyła minister Rafalska.

 

Wnioski on-line

 

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w trakcie wizyty w ostródzkim MOPR zachęcała do składania wniosków drogą elektroniczną. Zainteresowani mają do dyspozycji aż 4 kanały on-line. Są to: ministerialny portal Emp@tia, Profil Zaufany, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną.

 

"Jest bardzo wygodna i udrożniona, udoskonalona droga elektronicznego składania wniosków i pewnie udział złożonych elektronicznie wniosków będzie coraz większy" – podkreśliła.

 

Sytuacja na rynku pracy

 

Uczestniczący w spotkaniu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaznaczył, że środki z programu „Rodzina 500+” poprawiły nie tylko sytuację rodzin, ale i gospodarkę regionu.  Minister Elżbieta Rafalska odniosła się również do sytuacji na rynku pracy, przyznając, że warmińsko-mazurskie jest regionem, które ma wciąż wysokie, dwucyfrowe bezrobocie.

 

- "Nawet po znacznym spadku w czerwcu stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wynosi 12,1%, gdy w skali kraju jest to 7,1%. Mówiąc, że cieszymy się z takiego spadku bezrobocia, chciałabym, aby w Polsce zróżnicowanie regionalne było mniejsze i żeby nie było w ogóle regionów, które mają dwucyfrowe bezrobocie. Jest faktem, że spadek bezrobocia w czerwcu w warmińsko-mazurskim wyniósł 0,6 proc., czyli znacznie więcej niż w innych regionach" – stwierdziła minister.

 

Wizyta Pani Minister Elżbiety... Briefing prasowy dotyczący... Minister Elżbieta Rafalska...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: