submenu
content

Minister Rafalska otworzyła Ogólnopolski Przegląd Twórczości Seniorów

18-06-2018

W lubuskiej Skwierzynie odbył się dziś I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Dziennych Domów Seniora. Wyjątkową imprezę, w trakcie której swoje zdolności zaprezentowało 150 podopiecznych placówek dla osób starszych, otworzyła minister Elżbieta Rafalska.

 

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Dziennych Domów Seniora w Skwierzynie to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Podczas tegorocznej edycji Przeglądu, która odbyła się w gościnnych wnętrzach Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury, swoje zdolności zaprezentowało 150 podopiecznych dziennych domów „Senior+” z trzech województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

 

- „Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Cieszę się tym bardziej, że w ministerstwie rodziny, którym kieruję, działania na rzecz osób starszych leżą nam szczególnie na sercu” – mówiła podczas otwarcia imprezy minister Elżbieta Rafalska.

 

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczyła, że cel wszystkich działań resortu na rzecz osób starszych jest zawsze ten sam. Jest nim zapewnienie wysokiego poziomu życia seniorów w jak najdłuższym zdrowiu i samodzielności, a także godna pomoc w przypadku utraty samodzielności.

 

- „Prowadzenie aktywnego stylu życia pomaga zachować dłuższą samodzielność i dobre samopoczucie, zapewnia realizację własnych pasji i uzdolnień, a także atrakcyjne i wartościowe wykorzystanie wolnego czasu w miłym towarzystwie. Seniorzy, jeśli mogą, są aktywni i chcą być aktywni. Państwo są zaś tego najlepszym przykładem” – dodała minister Elżbieta Rafalska.

 

Skwierzyna została gospodarzem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Dziennych Domów Seniora nieprzypadkowo. Ta lubuska gmina jest bowiem znana z aktywnej polityki senioralnej, której przejawem jest m.in. działalność Dziennego Domu „Senior-Wigor”. Placówka powstała półtora roku temu. W ubiegłym roku jej wsparciem zostało objętych 45 seniorów, z których 8 to osoby z niepełnosprawnościami. Obecnie w zajęciach regularnie uczestniczy 40 osób, w tym 29 kobiet i 11 mężczyzn.

 

Co ważne,  Dzienny Dom „Senior-Wigor”w Skwierzynie służy całej społeczności lokalnej. Jest bowiem otwarty dla stowarzyszeń i grup senioralnych, które w godzinach popołudniowych korzystają z udostępnianych im pomieszczeń. Placówka korzysta z dofinansowania bieżącej działalności w ramach ministerialnego programu „Senior+”.

 

W imprezie uczestniczyło około 200 osób - wśród nich kierownicy i kadra dziennych domów „Senior+”, członkowie Miejskiej Rady Seniorów, dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek, sołtysi oraz prezesi stowarzyszeń i spółek. W gronie gości honorowych znaleźli się: minister Elżbieta Rafalska, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skwierzynie Zofia Zawłocka oraz radni Rady Miasta.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: