submenu
content

Otwarto Klub Senior+ w Szlichtyngowej

01-10-2018

Minister Elżbieta Rafalska uczestniczyła w uroczystym otwarciu nowej siedziby Klubu Senior+ w Szlichtyngowej w woj. lubuskim. Na tworzenie dziennych placówek dla osób starszych w 2018 roku zaplanowano 80 mln zł.

 

"Aktywność osób starszych jest dla nas bardzo ważna, a szczególnie w mniejszych miejscowościach. Z naszego rządowego programu Senior+ mniejsze samorządy skwapliwie korzystają" – mówiła minister.

 

Dodała, że 48 proc. powstających placówek tworzą samorządy liczące do 3 tys. mieszkańców, a w samorządach do 10 tys. mieszkańców ten odsetek jest na poziomie 69 proc.

 

" Mamy takich placówek 560, i klubów i domów seniora. Korzysta z nich ponad 14,5 tys. mieszkańców. Jeżeli dodamy do tego rządowy program aktywności na rzecz osób starszych, na który rocznie przeznaczamy 40 mln zł, realizowany przez sektor trzeci, to okazuje się, że z różnych form pomocy korzysta pół miliona seniorów" – wyliczyła minister.

 

Minister Rafalska przypomniała, że jest także program usług opiekuńczych dla osób powyżej 75 lat. Zapowiedziała, że w 2019 r. będzie on skierowany nie tylko do samotnych, ale także do gospodarstw emeryckich z dwoma osobami.

 

Otwarty w poniedziałek klub "Senior+" mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury w Szlichtyngowej. Na jego potrzeby zaadoptowano część parterową obiektu. Na remont i zakup wyposażenia gmina otrzymała prawie 149 tys. zł. Jej wkład własny to około 79 tys. zł.

 

Placówka dysponuje 40 miejscami dla seniorów. Jest czynna przez cztery dni w tygodniu. Oferta klubu obejmuje m.in. warsztaty rękodzielnicze, zajęcia komputerowe czy spotkania na temat profilaktyki zdrowotnej.

 

Podczas poniedziałkowej wizyty w gminie Szlichtyngowa minister Rafalska uczestniczyła także udział w kilku innych wydarzeniach. Była gościem na otwarciu ścieżki pieszo-rowerowej wybudowanej przy drodze nr 12 między Jędrzychowicami a Górczyną. W Jędrzychowicach szefowa resortu rodziny odwiedziła też tamtejszą szkołę podstawową. Tam m.in. obejrzała świetlicę terapeutyczną. Powstała ona dzięki dofinansowaniu w wysokości około 70 tys. zł z krajowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Minister Rafalska odwiedziła także niewielką szkołę im. Danuty Siedzikówny w Starych Drzewcach. Spotkała się z kadrą placówki, uczniami i z ich rodzicami.

 

Zdjęcia z wydarzenia

Otwarto Klub Senior+ w Szlichtyngowej Otwarto Klub Senior+ w...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: