submenu
content

Seniorzy na uniwersytety!

30-03-2015
Do ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce na zajęcia przychodzi ponad 150 tys. osób. Dziś podczas II Kongresu UTW podsumowano działalność uniwersytetów oraz dyskutowano ich przyszłości.
 
Polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Przed nami duże wyzwanie: spacerując ulicami polskich miast w 2035 roku, co czwarty napotkany przez nas przechodzień będzie miał więcej niż 65 lat, w 2050 roku - już co trzeci.
 
- Jako najmłodszy minister tego rządu, czuję szczególną odpowiedzialność za seniorów. Tworzenie mądrej polityki senioralnej jest jednym z największych wyzwań stojących przed Polską. Musimy dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany demograficzne. To wielkie zobowiązanie mojego pokolenia wobec naszych rodziców i dziadków. To nasza wspólna odpowiedzialność – powiedział podczas spotkania Władysław Kosiniak-Kamysz. 
 
W ciągu ostatniej dekady powstało 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Najwięcej z nich w województwie mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim. 
 
W 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało prawie 2 mln zł dotacji 53 Uniwersytetom Trzeciego Wieku w całej Polsce. Średnia kwota wyniosła ok. 36 tys. zł na jedną organizację. W 2014 roku dotacje wzrosły do 2,5 mln zł. 31 organizacji otrzymało średnio po 80 tys. zł. Wsparcia udzielono głównie Uniwersytetom w województwie: mazowieckim i małopolskim (po 9), pomorskim (6) oraz łódzkim (5).
 
Liczba słuchaczy jednego Uniwersytetu to średnio 230 osób. Łącznie w zajęciach uczestniczy ok. 150 tys. osób. W większości są to kobiety, mężczyźni stanowią ok. 15 proc. Ponad połowa wszystkich słuchaczy to osoby pomiędzy 50. a 65. rokiem życia. Przeciętny Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje 48 wykładów i zajęć rocznie. Tematyka to m.in. medycyna i zdrowie, historia, turystyka i rekreacja,  kultura, psychologia, ekonomia, komputery i nowe technologie, zajęcia sportowe, nauka języków obcych, zajęcia muzyczne i taneczne.
 
- Inspirujecie nas do pracy. To właśnie z idei uniwersytetów zrodził się rządowy program tworzenia domów Senior-WIGOR, który przyjęliśmy w tym miesiącu – dodał minister Kosiniak-Kamysz. 
 
Więcej o polityce senioralnej przeczytać można na stronie www.senior.gov.pl, gdzie znajduje się m.in. Elektroniczna mapa UTW w Polsce.
Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!... Seniorzy na uniwersytety!...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: