submenu
content

80 mln zł na Senior+ 2018

27-11-2017
O najnowszej edycji programu „Senior+” i zmianach w systemie pomocy społecznej rozmawiano dziś w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W spotkaniu z jednostkami samorządu terytorialnego oraz w poprzedzającym je briefingu uczestniczyli: Stanisław Szwed, Sekretarz stanu w MRPiPS, Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz stanu w MRPiPS, a także Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski .
 
– W 2018 roku na program „Senior+” przeznaczona zostanie najwyższa w historii kwota: 80 milionów złotych, która pozwoli na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 Dziennych Domów i 250 Klubów „Senior+”, w tym około 20 nowych placówek w województwie śląskim – zapowiedział wiceminister Stanisław Szwed.
 
– Cieszę się, że w naszym województwie są samorządy, które skorzystały z programu „Senior+”. Jednym z przykładów jest niedawno otwarty klub seniora w Ujsołach. Został on bardzo dobrze przyjęty przez lokalną społeczność. Klub jest miejscem, w którym samotne osoby, dotychczas zamknięte w domu, mogą realizować swoje pasje. A czasami wystarczy, że mogą się z kimś spotkać – mówił podczas briefingu wicewojewoda Jan Chrząszcz.
 
Podczas swojego wystąpienia wiceminister Elżbieta Bojanowska przekazała szczegóły nowej edycji  „Senior+”, zapowiadając przy okazji ogłoszenie kolejnego programu dedykowanego samorządom, który przygotowało MRPiPS. Przedstawiła również planowane wartości dotacji w ramach programu „Senior+” w 2018 roku. – Oprócz seniorów dbamy także o bezdomnych. Prócz dotychczasowych form wsparcia, takich jak schroniska, noclegownie i ogrzewalnie, wprowadzamy schronisko z miejscami opiekuńczymi – dodała.
 
Następnie przedstawiono realizację tego programu na terenie województwa śląskiego, jak również zaprezentowano przykłady dobrych praktyk w tym zakresie, m.in. z gminy Ujsoły, gdzie od ponad miesiąca prężnie działa klub seniora. Ponadto w trakcie spotkania omówiono działania realizowane w obszarze pomocy społecznej dotyczące mieszkań chronionych, środowiskowych domów samopomocy czy bezdomności.
 
Wydarzenie zakończyło się wizytą w Klubie „Senior Plus” działającym w Wilamowicach. – Zamiast siedzieć w kapciach przed telewizorem możemy tutaj się spotkać, porozmawiać, mamy różne ciekawe zajęcia– opowiada Anna Kóska. – Jedni śpiewają, inni robią na drutach albo tworzą rękodzieło. To lepsze niż siedzenie w domu – wtóruje jej pani Irena. Klub liczy 19 członków pochodzących z okolicznych miejscowości.
 

Naciśnij na link i przejdź do zdjęć z wydarzenia

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: