submenu
content

Budujmy lokalną politykę senioralną

19-03-2018

Minister Elżbieta Rafalska uczestniczyła w otwarciu Klubu „Senior+” w Cybince w województwie lubuskim. Placówka powstała dzięki dofinansowaniu z Programu „Senior+”.

 

"Samorządy powinny dostrzegać osoby starsze i budować własną politykę senioralną, zanim zjawisko starzenia się społeczeństwa będzie dla nich problemem" - mówiła minister Elżbieta Rafalska w Cybince.

 

Klub Seniora w Cybince mieści się w budynku przy stadionie piłkarskim, w zaadaptowanych na ten cel byłych mieszkaniach gminnych. Na utworzenie klubu gmina otrzymała z resortu rodziny prawie 130 tys. zł, a łącznie wydała na ten cel 160 tys. zł. Klub ma w swojej ofercie zajęcia o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym. Na klubowe zajęcia zapisanych jest prawie 80 osób z całej gminy. Jest on otwarty od poniedziałku do piątku przez sześć godzin.

 

"Bardzo się cieszę jak takie małe placówki, zintegrowane, bliskie osobom starszym powstają nie zawsze w dużych miastach, aglomeracjach, ale powstają w niedużych, średnich gminach, czasami gminach wiejskich, czasami miejsko-wiejskich. To jest bardzo ważne, żeby samorządy dostrzegały problemy osób starszych, żeby budowały tę własną politykę senioralną wobec osób starszych wcześniej, zanim stanie się ona uciążliwym problemem" – powiedziała minister Rafalska.

 

W ramach Programu Senior+ jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (300 tys. zł w przypadku dziennego domu Senior+ oraz 150 tys. zł w przypadku klubu Senior+), a także na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Kwota dofinansowania na utrzymanie jednego miejsca miesięcznie to do 300 zł w dziennym domu i do 200 zł w klubie.

 

Na realizację Programu Senior+ w 2018 r. rząd zaplanował 80 mln zł – najwyższą kwotę w historii tego programu.

 

Trwa jeszcze dodatkowy nabór ofert w Programie „Senior+”, szczegóły w linku

 

Zdjęcia z wydarzenia

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: