Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
MPiPS informuje, że rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na finansowe wspieranie programów z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną w 2010 r.
Od 1 maja 2010 r. z zakresu przedmiotowego przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wyłączone są świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Zmiana ta wynika z wejścia w życie rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
więcejW dniu 31.03.2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301), która oprócz nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, wprowadza przepisy przejściowe w zakresie zasad ustalania prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
W roku 2010 Minister Pracy i Polityki Społecznej udzieli dotacji celowych na finansowe wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. Na realizację tego zadania przeznaczono 7.800.000 zł.
więcej
Od 1 stycznia 2010 r. ulegną zmianie przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych
dotyczące zasad ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Najważniejsze zmiany to zniesienie kryterium dochodowego przy ubieganiu się o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego oraz zmiana okresu, na jaki może zostać przyznane to świadczenie.
W przypadku gdy dłużnik posiada zadłużenie z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych przez dwa lub więcej okresy świadczeniowe, organ właściwy wierzyciela powinien zaliczyć przekazane przez komornika lub administracyjny organ egzekucyjny kwoty na poczet najwcześniej wymagalnych należności z tego tytułu.
więcejMinisterstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na pismo Podsekretarza Stanu w MPiPS Marka Buciora w sprawie możliwości przesunięcia terminu pierwszej wizyty kobiety w ciąży z 10 tygodnia na termin późniejszy.
więcejOd 1 listopada 2009 r. do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka konieczne jest dołączenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie matki dziecka pod opieką lekarską nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Ministerstwo Zdrowia udzieliło wyjaśnień dotyczących najczęściej zadawanych pytań na temat zasad wystawiania tego zaświadczenia lekarskiego.
więcejDziś (25 listopada 2009 r. ) Podsekretarz Stanu w MPiPS Marek Bucior wystosował pismo do Minister Zdrowia Ewy Kopacz w sprawie możliwości przesunięcia terminu pierwszej wizyty kobiety w ciąży z 10 tygodnia na termin późniejszy.
więcej