submenu
content

Internetowy wniosek i decyzja

18-08-2015

Ułatwienia przy składaniu wniosków i przyznawaniu świadczeń, krótszy czas wydania decyzji oraz dokładniejsze weryfikowanie uprawnień – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych i innych ustaw podpisana przez Prezydenta RP.

 

Jak najwięcej spraw urzędowych powinno być załatwianych przez internet. To oszczędność czasu i łatwiejszy dostęp do informacji – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 

Dzięki zmianom przyznawanie świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ubieganie się o Kartę Dużej Rodziny, będzie mogło odbywać się internetowo.

 

Wszystkie dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczeń rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego będą mogły być złożone przez internet - chodzi o takie, których obieg możliwy jest w postaci elektronicznej, a których uwierzytelnienie możliwe jest na poziomie osoby wysyłającej. Także decyzję będzie można otrzymać elektronicznie. Uwierzytelnienie składanych wniosków i załączanych dokumentów będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzanego profilem zaufanym ePUAP. Po zmianach cały proces ubiegania się o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, obok tradycyjnej drogi „papierowej”, będzie mógł być realizowany – jeśli osoba ubiegająca się taką drogę wybierze - także przez internet.

 

Dodatkowo, osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie będą musiały  uzyskiwać z innych instytucji szeregu zaświadczeń koniecznych do przyznania świadczeń. Niezbędne dane będzie samodzielnie uzyskiwał urząd przyznający świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Dotyczy to przede wszystkim zaświadczeń o dochodach z urzędu skarbowego, zaświadczeń z ZUS-u, orzeczeń potwierdzających niepełnosprawności wydanych przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

Dostęp do danych gromadzonych w rejestrach prowadzonych przez ministra pracy i polityki społecznej będą mieli m.in.: wójt, burmistrz, prezydent miasta, marszałek województwa, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

 

Rozszerzono listę podmiotów, od których ośrodek pomocy społecznej będzie mógł otrzymywać informacje konieczne przy podjęciu decyzji o przyznaniu i wysokości świadczeń z pomocy społecznej. Skróci to czas postępowań o przyznanie świadczeń i ich weryfikacji.

 

Zmiana w ustawie o Karcie Dużej Rodziny umożliwi składanie wniosku o karty drogą elektroniczną, podobnie, jak wniosku o przyznanie świadczenia rodzinnego czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

 

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: