submenu
content

Program „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych

05-09-2018

Program wsparcia dla rodziców „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych. Pomoże on osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować najniższej emerytury. Start programu planowany jest na 1 stycznia 2019 roku.

 

Po „Rodzina 500+” i „Dobry Start” wspierających rodziny jest to kolejny program rządu Prawa i Sprawiedliwości o tym charakterze. Nowe świadczenie z programu „Mama 4+” mogą otrzymaćosoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

 

Wprowadzenie programu „Mama 4+” jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.Rząd chce pomóc osobom w wieku emerytalnym, które podjęły się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci nie miały nierzadko możliwości podjęcia stałej pracy i nie odprowadzały składek emerytalnych.

 

- „Chcemy docenić wszystkich rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci. Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi. Państwo powinno dostrzegać i dostrzega różne grupy ludzi, które potrzebują wsparcia” – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Wsparcie dla blisko 85,8 tys. osób

 

Programem „Mama 4+” może zostać objętych w sumie ok. 85,8 tys. osób. O świadczenie z programu „Mama 4+” będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat oraz ojcowie po osiągnieciu 65 lat.

 

- „Nie możemy i nie pozostaniemy obojętni na los osób, które włożyły w rozwój państwa największy wkład wychowując liczne potomstwo. Osoby te często poświęcają swój rozwój zawodowy, co skutkuje ich trudniejszą sytuacją dziś. Zasługują na wsparcie ze strony państwa - dodaje minister Elżbieta Rafalska.

 

Jak otrzymać świadczenie Mama 4+?

 

Program „Mama 4+” zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku. Realizować go będzie ZUS oraz KRUS. Osoba, która wychowała co najmniej 4 dzieci, będzie mogła otrzymać świadczenie po złożeniu wniosku.

 

Szacunkowy koszt realizacji programu „Mama 4+” wyniesie 900 mln zł rocznie.

Program „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych Program „Mama 4+” trafił do...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: