submenu
content

Zakończyła się kampania emerytalna

05-06-2017

Zakończyła się kampania informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", podczas której minister Elżbieta Rafalska i przedstawiciele kierownictwa resortu odwiedzili wszystkie województwa. Podsumowanie odbyło się 5 czerwca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Podczas spotkań w regionach, prezentowano zmiany w przechodzeniu na emeryturę, związane z obniżeniem wieku emerytalnego. Kampanię określało siedem haseł: Moja emerytura – mój wybór, Emerytura prawem, nie obowiązkiem, Sprawdź, zanim wybierzesz, Emerytura - wybieram świadomie, Bezpieczna praca do emerytury, Emerytury zabezpieczone finansowo, Polityka rodzinna wspiera emerytury.

 

- Kampania, którą prowadziliśmy w całej Polsce, od Rzeszowa po Szczecin, cieszyła się dużym zainteresowaniem –mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Chcemy wyposażyć w niezbędną wiedzę te osoby, które wkrótce będą decydować o przejściu na emeryturę. Przypominaliśmy, że jest to ich prawo, a nie obowiązek.

 

Minister Rafalska przypomniała, że choć kończy się przedsięwzięcie, prowadzone przez MRPiPS, Kancelarię Prezydenta i NSZZ „Solidarność”, to akcję informacyjną dalej będzie kontynuować ZUS. – Już pracownicy Zakładu udzielili ponad 5 tys. porad. Od 1 lipca pracę rozpocznie blisko 600 doradców emerytalnych – mówiła minister.

 

Według ostatnich badań CBOS przywrócenie wieku emerytalnego popiera 78 proc. Polaków, niezależnie od preferencji  politycznych.

 

Minister Rafalska zapewniła, że FUS ma w pełni zabezpieczone środki finansowe na wypłaty świadczeń.

 

- Mechanizm zdefiniowanej składki podwójnie premiuje tych, którzy zdecydują się opóźnić termin zakończenia kariery zawodowej – dodał wiceminister Marcin Zieleniecki. – Będą oni dłużej opłacać składki i skrócą statystyczny, hipotetyczny okres pobierania świadczenia. Wpłynie to wyraźnie na jego wysokość.

 

Przypomniał też o obowiązującym, czteroletnim okresie ochronnym dla pracowników, obejmującym nawet osoby,  które osiągnęły już wiek emerytalny. 

Podsumowanie kampanii emerytalnej Podsumowanie kampanii... Podsumowanie kampanii emerytalnej Podsumowanie kampanii... Podsumowanie kampanii emerytalnej Podsumowanie kampanii... Podsumowanie kampanii emerytalnej Podsumowanie kampanii... Podsumowanie kampanii emerytalnej Podsumowanie kampanii... Podsumowanie kampanii emerytalnej Podsumowanie kampanii...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: