submenu
content

Od 1 września z wnioskiem po emeryturę

31-08-2017

- Od 1 września uprawnieni mogą składać wnioski o przejście na emeryturę – powiedziała podczas briefingu prasowego w I Oddziale ZUS minister Elżbieta Rafalska. – Przywrócenie wieku emerytalnego z dniem 1 października stanie się faktem.

 

Z przejścia na emeryturę może skorzystać 330 tys. osób. Taka decyzja powinna być jednak głęboko przemyślana, gdyż nasz system emerytalny jest tak skonstruowany, że premiuje dłuższa pracę. – reforma to nie tylko przywracanie wieku emerytalnego, ale zmiana filozofii podejścia do emerytury – dodał wiceminister Marcin Zieleniecki. – Osiągnięcie wymaganego wieku nie musi oznaczać zakończenia pracy zawodowej.

 

Przy podejmowaniu decyzji warto poradzić się któregoś z 565 doradców emerytalnych, działających od lipca w oddziałach ZUS. – Z takiej pomocy skorzystało już ponad 300 tys. przyszłych emerytów – podkreśliła minister Rafalska. Zakład zamierza rozszerzyć ich działalność, dlatego jego prezes prof. Gertruda Uścińska podpisała dziś porozumienie z prezesem Poczty Polskiej Przemysławem Sypniewskim. W wybranych placówkach pocztowych będzie można uzyskać poradę, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, dowiedzieć się, jak właściwie wypełnić wniosek.

 

Według informacji prof. Uścińskiej, zebranych od doradców emerytalnych, ok. 50 proc osób zgłaszających się do nich zamierza przejść na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wymaganego wieku, 30 proc. chce dalej pracować, a 20 proc. jeszcze się waha. 

 

Briefing prasowy w I Oddziale ZUS w Warszawie Briefing prasowy w I Oddziale... Briefing prasowy w I Oddziale ZUS w Warszawie Briefing prasowy w I Oddziale... Briefing prasowy w I Oddziale ZUS w Warszawie Briefing prasowy w I Oddziale...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: