submenu
content

Twoja emerytura – Twój wybór

05-09-2017

Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 r. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

 

Ustawa określa minimalny wiek emerytalny. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć  decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z: oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, oceną stanu zdrowia, sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy, czy planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej.

 

Co się zmieni?

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie wynosił:

  • 60 lat dla kobiet
  • 65 lat dla mężczyzn.

 

Jeśli 1 października 2017 r. będziesz mieć skończone 60 lub 65 lat, możesz złożyć wniosek o emeryturę. Formularz wniosku znajdziesz na stronie www.zus.pl w zakładce „Wzory formularzy” oraz w każdej placówce ZUS.

WAŻNE! ZUS rozpatrzy, czy masz prawo do emerytury tylko wtedy, gdy złożysz wniosek.

 

Kiedy złożyć wniosek?

Jeśli skończyłaś 60 lat lub skończyłeś 65 lat i chcesz otrzymywać emeryturę od 1 października 2017 r. złóż wniosek we wrześniu lub w październiku 2017 r. Jeśli złożysz wniosek później, ZUS przyzna Ci emeryturę od pierwszego dnia miesiąca, w którym otrzyma wniosek. Jeśli złożysz wniosek wcześniej, tj. przed 1 września 2017 r., nie będziesz miał przyznanej emerytury, ponieważ nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 października 2017 r.

 

WAŻNE! Aby otrzymywać emeryturę, musisz rozwiązać stosunek pracy ze swoim pracodawcą. Razem z wnioskiem o emeryturę złóż świadectwo pracy, które to potwierdza.

 

Jakie dokumenty powinieneś złożyć?

Jeśli ZUS ustali Twój kapitał początkowy, złóż wniosek o emeryturę i świadectwo pracy, które potwierdza, że rozwiązałeś stosunek pracy.

 

Kapitał początkowy to ważna część Twojej emerytury odtworzona na podstawie Twojego stażu ubezpieczeniowego i zarobków sprzed 1999 r.

 

Jeśli chcesz, aby ZUS przeliczył Ci kapitał początkowy, ponieważ np. znalazłeś nowe dokumenty, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia, dołącz wniosek w tej sprawie i dokumenty.

 

WAŻNE! Wniosek o obliczenie lub przeliczenie kapitału początkowego możesz złożyć już teraz.

 

Jak obliczana jest emerytura?

Twoje składki i kapitał początkowy zapisane na Twoim koncie w ZUS są dzielone przez tzw. średnie dalsze trwanie życia (to dana statystyczna, która określa średnią liczbę miesięcy życia, jaka pozostała osobom w Twoim wieku).

ZUS rozpatrzy, czy masz prawo do emerytury tylko wtedy, gdy złożysz wniosek.

 

Jeśli przejdziesz na emeryturę wcześniej, to będziesz krócej pracować, a tym samym odłożysz mniej składek. Będziesz też dłużej dostawać emeryturę, czyli zgromadzony kapitał rozłoży się na więcej miesięcy. Wcześniejsze przejście na emeryturę oznacza więc niższe świadczenie.

 

WAŻNE! Przejście na emeryturę to przywilej, a nie obowiązek. To Ty decydujesz, kiedy przejdziesz na emeryturę. Im dłużej będziesz pracować, tym wyższą emeryturę dostaniesz.

 

Jak sprawdzić, ile będzie wynosić Twoja emerytura?

 

Możesz skorzystać:

  • z kalkulatorów emerytalnych na stronie www.zus.pl,
  • z pomocy doradcy emerytalnego w placówce ZUS.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: