submenu
content

Od 1 maja 2006 r. polscy pracownicy będą mogli bez ograniczeń podejmować pracę w Portugalii

13-03-2006
Podczas Europejskiej Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich, która odbyła się 10 marca br. w Brukseli, portugalski minister pracy Jose Vieira da Silva poinformował, że Portugalia od 1 maja br. otworzy swój rynek pracy dla obywateli ośmiu nowych państw członkowskich UE, w tym Polski. Decyzja o liberalizacji została podjęta w oparciu o dokładną analizę sytuacji na krajowym rynku pracy – liczba pracowników z ośmiu nowych krajów, którzy przyjechali do Portugalii od momentu rozszerzenia UE w 2004 r., jest niewielka w porównaniu z imigracją z Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Rosji.
 
Na stanowisko Portugalii miało wpływ także opublikowane 8 lutego br. Sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie funkcjonowania rozwiązań przejściowych określonych w Traktacie Akcesyjnym. W konkluzjach Sprawozdania podkreślono, iż w krajach, które otworzyły od razu swoje rynki pracy – tj. Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji – nie stwierdzono negatywnego wpływu na miejscowe rynki pracy.
Minister da Silva poinformował, że strona portugalska skierowała list ws. powyższej decyzji do Komisji Europejskiej oraz rządów zainteresowanych ośmiu państw członkowskich UE.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: