submenu
content

Informacja MRPiPS o przebiegu akcji „Odpowiedzialny Rodzic Płaci”

29-12-2016

Decyzja o przeprowadzeniu akcji informacyjnej „Odpowiedzialny Rodzic Płaci”, której celem było nagłośnienie problemów związanych ze zjawiskiem niealimentacji i zachęcenie do płacenia alimentów, zapadła w grudniu 2015 r., a sama akcja została przeprowadzona przez MRPiPS zgodnie z planem jesienią 2016 r.

 

W jej ramach przygotowano i udostępniono na stronach internetowych ministerstwa oraz na You Tube film animowany, informujący o konieczności wywiązywania się rodziców z obowiązku alimentacyjnego. Utworzono także na stronie internetowej ministerstwa specjalną zakładkę, w której umieszczono m.in. informacje, dotyczące Funduszu Alimentacyjnego.

 

We współpracy z dziennikiem Super Express oraz tygodnikiem  Wprost powstał cykl artykułów, poruszających problem niepłacenia alimentów oraz informujących o możliwościach ich egzekwowania. Przedstawiono komentarze ekspertów oraz wypowiedzi osób, wywiązujących się z obowiązku alimentacyjnego.

 

Ten temat został także podjęty w mediach społecznościowych ministerstwa, gdzie udzielali się psychologowie dziecięcy, socjologowie, oraz z rodzice, których dotyczy ten problem.

 

Pismo informujące o charakterze i przebiegu tej akcji zostało 17 listopada br. skierowane do sekretariatu Rzecznika Praw Dziecka.

 

Warto zwrócić uwagę, że problem ściągalności alimentów jest tematem międzyresortowym i ogólnospołecznym.  Istotna jest także zmiana nastawienia społecznego w kierunku zdecydowanego potępienia osób, uchylających się od łożenia na własne dzieci.

 

MRPiPS zadbało oto, aby alimenty nie były wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Należy podkreślić, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację kodeksu karnego, umożliwiającą skuteczniejsze egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego.

 

W związku z wyraźnie zauważalnym w trakcie akcji informacyjnej „Odpowiedzialny Rodzic Płaci” wzrostem zainteresowania pozostałych mediów tematyką alimentów, w resorcie rozważa się przeprowadzenie kolejnej edycji kampanii w nadchodzącym roku.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: