submenu
content

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w TVP Info, 6 lipca 2018 r.

06-07-2018

Minister poinformowała o rekordowo niskim bezrobociu, które w czerwcu wyniosło 5,9 %. Zarejestrowanych bezrobotnych jest obecnie mniej niż milion osób. W roku 2003, w czasach rekordowo wysokiego bezrobocia, bez pracy pozostawało 3,4 mln osób. Bezrobocie spada we wszystkich województwach, nawet w województwie wielkopolskim, w którym wynosi 3,3 % i jest na najniższym poziomie w kraju.

 

Odpowiadając na pytanie w jaki sposób udało się to osiągnąć minister wskazała, że kluczowy jest wzrost gospodarczy, wzrost inwestycji. „Ewidentnie mamy rynek pracownika” i posiłkujemy się także pracownikami cudzoziemskimi, na rynku obecne są również aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Około pół miliona osób korzysta z dostępnych form wsparcia zatrudnienia.

 

Powyższe dane wskazują, że na rynku pracy mamy do czynienia z bardzo dobrą sytuacją. Chociaż trochę zaczyna brakować pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Jest również sporo ofert, na które nie znajdują się osoby chętne do podjęcia zatrudnienia. W związku z tym możemy się spodziewać dalszego spadku poziomu bezrobocia oraz wzrostu wynagrodzeń.

 

Minister zauważyła również, że nie spełniły się przewidywania i oceny krytyków prowadzonej polityki rodzinnej, w tym programu Rodzina 500 plus, którzy prognozowali wzrost bezrobocia i wykluczenie kobiet z rynku pracy. Te wszystkie obawy nie potwierdzają się. Okazuje się, że pracodawcy cenią pracowników i zachęcają ich do pozostawania na rynku pracy. Na poziom bezrobocia negatywnego wpływu nie miało również obniżenie wieku emerytalnego.

 

Minister zapytana o nowy program dofinansowania wyprawki szkolnej, tj. „Dobry start”, poinformowała o złożeniu drogą elektroniczną już 419 tys. wniosków, co wraz z wnioskami Rodzina 500 plus w sumie dało wynik na poziomie 533 tys. wniosków. „Tempo bardzo wysokie. To cieszy” – podsumowała minister.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: