submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w Polskim Radio 24, 5 września 2018 r.

05-09-2018

– Bardzo zależy nam na tym, by polskie rodziny nie miały jednego dziecka, ale żeby przychodziło w nich na świat dwoje i więcej dzieci – powiedziała minister Elżbieta Rafalska w Polskim Radio 24.

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła w studiu Polskiego Radia 24 w Krynicy na temat sytuacji polskich rodzin, a także o programach społecznych realizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 

Minister mówiła o program Rodzina 500 Plus. Podkreśliła, że było sporo osób, które twierdziły, że nie uda się go zrealizować. – Wprowadziliśmy go w życie i jego efekty można było zaobserwować niemalże od razu. W 2016 roku, w dwóch ostatnich miesiącach, gdy można było powiedzieć o oddziaływaniu programu, czyli w listopadzie i grudniu, liczba urodzeń wzrosła o 5 tysięcy. Jego uzupełnieniem jest również poprawiająca się cały czas sytuacja na rynku pracy – dodała minister

 

Zwróciła uwagę, że w ostatnich latach zauważalny jest wzrost urodzeń drugich i kolejnych dzieci w polskich rodzinach. Zaznaczyła również, że wskaźnik dzietności, który w 2017 roku wyniósł 1,45, jest najwyższy od 20 lat. Natomiast rząd Zjednoczonej Prawicy niezmiennie będzie starał się stwarzać warunki, które pozwolą na łączenie wypełniania obowiązków rodzinnych z pracą zawodową.

 

– Nie tylko ojcowie, ale również mamy chcą realizować się zawodowo. Czasami muszą pracować, bo z jednych poborów trudno jest utrzymać rodzinę. W związku z tym będziemy rozwijać instytucje opieki nad małymi dziećmi. Mam tu na myśli żłobki, kluby dziecięce oraz stanowisko opiekuna dziennego. Zachęcamy samorządy do tego, by zakładały tego typu placówki, gdyż strona rządowa dofinansowuje ich budowę oraz utrzymanie w ramach programu Maluch Plus – podkreśliła minister Rafalska.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: