submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w Sygnałach Dnia Programu I Polskiego Radia, 2 marca 2016 r.

02-03-2016

- W tym roku czeka nas bardzo mała waloryzacja rent i emerytur, bo na poziomie 0,24 pkt. proc., ale wynika to z aktualnego stanu prawnego w tej dziedzinie – powiedziała minister Elżbieta Rafalska w Sygnałach Dnia Programu I Polskiego Radia. – Przewidując to, rząd przyznał dodatki w wysokości od 50 do 400 zł emerytom, otrzymującym najniższe świadczenia.

 

Minister przypomniała, że ten dodatek nie będzie doliczany do dochodu branego pod uwagę przy świadczeniach z pomocy społecznej, a wiec nikt na nim nie straci. – W tym roku będziemy mieli przegląd systemu emerytalnego, więc przy okazji przyjrzymy się też waloryzacji – dodała minister Rafalska.

 

Zauważyła też, że program Rodzina 500 plus spowoduje ogólne zmniejszenie poziomu ubóstwa w polskich rodzinach.

 

- Cały czas realizujemy również politykę senioralną – zapewniła minister. – Chcemy, by wydłużający się czas życia upływał seniorom w dobrym zdrowiu i bezpieczeństwie ekonomicznym. Mamy środki finansowe na ten cel i współpracujemy z samorządami.

 

Odnosząc się do pytania o termin obniżenia wieku emerytalnego minister Rafalska stwierdziła, że projekt ustawy jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Analizowane są skutki budżetowe przewidziane dla różnych wariantów. Potrzeba jednak będzie czasu na jego wdrożenie. – Przygotowanie odpowiedniego systemu informatycznego zajmie ZUS-owi ok. 9 miesięcy – dodała minister.

 

Rozwiewała też wątpliwości, dotyczące programu Rodzina 500 plus. – Co chwila media, powołując się na jakieś samorządy, straszą, że nie zdążą z wypłatami. Program ruszy 1 kwietnia. Samorządy na zrealizowanie wypłat będą miały trzy miesiące, ale jestem przekonana, że w większości wypadków nastąpi to wcześniej, może nawet pod koniec kwietnia.

 

Możliwości składania wniosków będzie wiele: osobiście w gminach lub wyznaczonych przez nie placówkach, listem poleconym, przez bankowość elektroniczną, platformę ZUS, Emp@tię czy ePUAP. – Moim zadaniem jest zrobienie wszystkiego, by zminimalizować ryzyka, gdy za realizację zadania odpowiada nie tylko resort – uspokajał minister Elżbieta Rafalska.  

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: