submenu
content

Wiceminister Stanisław Szwed w Sygnałach Dnia PR 1, 9 marca 2016 r.

09-03-2016

- Pracujemy nad wprowadzeniem 12-złotowej stawki godzinowej przy wynagrodzeniach, ale prawdopodobnie nie wejdzie ona od lipca tylko od września – powiedział w porannych Sygnałach Dnia minister Stanisław Szwed. – Chcemy dać czas firmom na przygotowanie się do zmian i zapewnić vacatio legis w sytuacji, jeśli jakieś umowy już są podpisane. Projekt obecnie jest w konsultacjach społecznych.

 

Sprawa dotyczy kilku branż: firm ochroniarskich, sprzątających, budowlanych i dotyczy 1-1,5 mln osób. – Mam przykład takiej umowy, opiewającej na 25 groszy za godzinę podczas pierwszych 40 godzin w miesiącu i na 5,99 zł brutto za następne godziny. To patologie, z którymi należy walczyć – stwierdził minister Szwed. – To nieuczciwe nie tylko wobec pracowników, ale i pracodawców. Ktoś, kto płaci normalne stawki, nie może konkurować z firmami zaniżającymi je.

 

Minister wyjaśniał też, jak będzie wyglądała stawka godzinowa w przypadku pracy na akord. Umowa zostanie obwarowana dodatkowym porozumieniem między stronami. – Będziemy dążyć do zmian w ustawie o zamówieniach publicznych. Jeżeli nie zaczniemy od instytucji państwowych i samorządowych to nie poprawimy tego rynku – dodał.

 

Powiedział też, że możliwe jest stworzenie zawodów wyłączonych spod działania tej regulacji. – Dotyczyłoby to np. pracowników w domach pomocy społecznej, czy opiekunów na wycieczkach, którzy wykonują pracę przez 24 godziny na dobę.

 

Nad przestrzeganiem tych przepisów będzie czuwać inspekcja pracy.

 

- Ustawa, dotycząca świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych musi być znowelizowana w tym roku, gdyż wymaga tego wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jednak pieniądze dla opiekunów będą dopiero w roku przyszłym. Nie mamy w tegorocznym budżecie potrzebnego na to 1 mld zł – tłumaczył minister Szwed. Dodał też, że konieczne są też systemowe uregulowania w dziedzinie orzecznictwa, żeby pomoc trafiała do najbardziej potrzebujących.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: