submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w tvn24 w programie „Jeden na jeden”

17-03-2016

- 1 kwietnia, kiedy ruszy program Rodzina 500 plus, to będzie wielki dzień dla  polskich rodzin, niezależnie od tego, czy wszystko zagra na sto procent – powiedziała minister Elżbieta Rafalska w porannym programie „Jeden na jeden” w tvn24. – Świadczenie dotrze do wszystkich, którym zostanie przyznane.

 

Minister przypomniała, że bardzo dużo zależy od akcji informacyjnej, prowadzonej przez samorządy. Szacuje się, że ok. 20-30 proc. wniosków zostanie złożonych online. Reszta będzie dostarczana tradycyjnie. Samorządy przygotowują dodatkowe punkty przyjmowania wniosków w szkołach, przedszkolach czy żłobkach.

 

- Warto także przekonać rodziców, ze nie muszą tego robić natychmiast, 1 kwietnia. Nawet, jeśli wniosek złożą w czerwcu, dostaną pieniądze z wyrównaniem. Mogą także skorzystać z bankowości elektronicznej – mówiła minister Rafalska.

 

Samorząd powinien wydać decyzję w ciągu 30 dni, zatem pierwsze wypłaty mogą być już pod koniec kwietnia. Jednak na starcie programu ma na to trzy miesiące. – Środki finansowe na wypłaty wszystkich przyznanych świadczeń samorządy otrzymają w kwietniu – zapewniła minister. Dodała też, że ministerstwo do końca pracuje nad optymalizacją systemu Emp@tia.

 

Pytana o obniżenie wieku emerytalnego minister Elżbieta Rafalska stwierdziła, że ostateczny kształt ustawy nie jest jeszcze znany, ale rząd nie wycofuje się z tego pomysłu. – Wymaga to dobrego oszacowania i policzenia skutków – wyjaśniła minister. Podobna sytuacja jest w przypadku płacy godzinowej w wysokości 12 zł. – Mamy tyle uwag do projektu, często wzajemnie się wykluczających, że skierowaliśmy projekt ponownie do konsultacji społecznych – powiedziała minister.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: