submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w TVP INFO, 1 kwietnia 2016 r.

01-04-2016

- Dziś do 6 rano wpłynęło 1000 wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Pierwszy raport na temat działania systemów informatycznych i liczby osób, które skorzystały z możliwości złożenia wniosku online będziemy mieli w południe – dodała.

 

Punkty przyjmujące wnioski działają we wszystkich z ponad 2,5 tys. gmin. Urzędnicy oferują pomoc w ich wypełnieniu. – Dotychczasowa akcja informacyjna okazała się skuteczna – oceniła minister Rafalska. – Teraz w Polskę ruszą „500busy”. Chcemy dotrzeć do tych osób, które mimo wszystko jeszcze nie wiedzą o programie. Co prawda pieniądze na drugie i kolejne dzieci przyznawane są bez kryteriów, ale żeby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek.

 

Wniosek nie jest skomplikowany, towarzyszą mu instrukcje, jak należy go wypełnić. Nie trzeba dołączać skróconego aktu urodzenia dziecka, przedstawione przez nas w oświadczeniu dane o dochodach zweryfikuje w urzędzie skarbowym urząd gminy. Dodatkowe dokumenty składamy tylko, jeśli np. prowadzimy działalność rolniczą. Podajemy dochód za rok 2014.

 

Minister Rafalska przypomniała, że na złożenie wniosku mamy 3 miesiące. Pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jeśli złożymy wniosek po 1 lipca, dostaniemy świadczenie od tego terminu. Gminy w początkowym okresie również mają trzy miesiące na wydanie decyzji. – Wierzę, że będą wydawać decyzje na bieżąco – powiedziała minister.

 

Głównym celem programu jest wspomaganie procesów demograficznych w Polsce. – Polacy są bardzo rodzinnym narodem. Polski za granicą mają wiele dzieci. Trzeba uwierzyć w ten program. To nie jest program na jeden rok. Rząd się z niego nie wycofa. Pieniądze na pewno będą. Aby przełamać niekorzystne trendy w demografii potrzebne są moce decyzje i stanowcze kroki – podsumowała minister Rafalska.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: