submenu
content

Wiceminister Bartosz Marczuk w Radiu dla Ciebie, 12 kwietnia 2016 r.

12-04-2016

- Nieprawdziwe są doniesienia, że błędy w złożonych wnioskach w programie „Rodzina 500+” trzeba poprawiać osobiście stawiając się w urzędzie – powiedział wiceminister Bartosz Marczuk. – Tryb reklamacyjny może być również przeprowadzony online.

 

Jeśli zorientujemy się sami, że w naszym wniosku brakuje jakichś danych lub podaliśmy je błędnie, możemy właściwie wypełniony wniosek wysłać ponownie. Urząd gminy rozpatrzy wniosek wypełniony poprawnie. Jeżeli błędy znajdą urzędnicy, otrzymamy maila z prośbą o odesłanie drogą elektroniczną skorygowanego dokumentu.

 

- Kiedy 1 kwietnia zorientowaliśmy się, że część wniosków zawiera błędy, wprowadziliśmy tak zwaną „twardą walidację” – wyjaśniał wiceminister Marczuk. – Polega ona na tym, że system nie pozwoli wypełniającemu przejść do kolejnego etapu,  jeśli pominie np. numer PESEL czy zapomni o dopisaniu pierwszego dziecka.

 

W Warszawie elektronicznie przesłano już 354 204 wnioski. To połowa wszystkich złożonych w stolicy. W całej Polsce po dwóch tygodniach funkcjonowania programu do urzędów wpłynęło ponad milion wniosków. Około 1/3 z nich kanałami elektronicznymi, w większości bankowymi. Z programem współpracuje już 13 banków, a wkrótce dołączą kolejne.

 

W niektórych mediach możemy przeczytać, że rodzice, skuszeni możliwością dodatkowych pieniędzy, masowo zgłaszają się  do domów dziecka, by odzyskać swoje potomstwo. – Pamiętajmy, że odebranie czy ograniczenie praw do dziecka to decyzja sądu – przypomniał wiceminister. – Zatem i odwrotnie niezbędna jest rozprawa o wyrok sądu. Nie można ot tak, przyjść do placówki opiekuńczej i zażądać zwrotu dziecka.

 

Stołeczny ratusz zatrudnił 100 dodatkowych urzędników do przyjmowania i weryfikacji wniosków. Obsługa programu w całym kraju kosztuje 340 mln zł. To dwuprocentowa prowizja z 17 mld zł, przeznaczona dla samorządów na realizację tego zadania zleconego.  – Szacowaliśmy liczbę dodatkowo zatrudnionych urzędników na ok. 7 tys. Wydaje się, że będzie ich mniej, z uwagi na ogromną popularność kanałów elektronicznych – ocenił wiceminister Bartosz Marczuk. - Również dzięki nim udało się uniknąć kolejek w urzędach w pierwszych dniach funkcjonowania programu.

 

Zdaniem wiceministra współpraca z bankami rozwija się doskonale i cieszy się coraz większym zainteresowaniem rodziców.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: