Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Poziom bezrobocia niespotykany w marcu od 25 lat wynoszący 10 procent to fekt ożywienia gospodarczego, ale też efekt naszych decyzji, które podejmowaliśmy od początku roku. Przekazywanie środków do urzędu pracy na efektywne formy przeciwdziałania bezrobociu, te instrumenty wspomagające rynek pracy mogły już od stycznia funkcjonować - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Czy bezrobocie spadnie poniżej 9 procent?
- Poziom długotrwałych bezrobotnych powyżej 12 miesięcy wynosi ponad 50 proc. Osoby, które się rejestrują, to osoby powracające do bezrobocia. Mam nadzieję, że bezrobocie będzie wynosić koło 9 proc. w kolejnych miesiącach.
Minister mówił również o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym dla każdego.
- W tej chwili minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem problemu niedotyczącego tylko składki zdrowotnej od bezrobotnych, ale żeby wszyscy ubezpieczeni byli objęci opieką bez całej procedury w urzędach pracy.
Została poruszona także kwestia 12 złotych za godzinę.
- Strona związkowa zgodziła się, żeby wydłużyć vacatio legis. Proponowaliśmy na początku 1 lipca, potem 1 września, teraz wejście w życie ustawy będzie miało miejsce 1 stycznia 2017 r. Z drugiej strony pracodawcy zgodzili się, żeby stawka 12 złotych była waloryzowana już od 1 stycznia, czyli będzie 12 złotych plus. W zależności, o ile wzrośnie płaca minimalna – mówił minister Stanisław Szwed.
W czasie rozmowy został podjęty temat wyższych zarobków.
- My i pracodawcy mamy świadomość, że konkurowanie niskimi płacami prowadzi naszą gospodarkę donikąd. Musimy stawiać na innowacyjność, na rozwój i to w planie odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera Morawieckiego się znajduje. Teraz trzeba obudować program konkretnymi rozwiązaniami - zaznaczył minister.