submenu
content

System już nie pozwala na wysyłanie niekompletnych wniosków - rozmowa z minister Elżbietą Rafalską, Dziennik Gazeta Prawna, 14 kwietnia 2016 r.

14-04-2016

Jak pani minister skomentuje tempo składania wniosków? Kiedy będzie gros wypłat, w maju?

 

Tempo jest zaskakujące. Złożono już ponad 1,4 mln wniosków, z czego prawie 400 tys. online. Jednak najbardziej mnie cieszy, że mimo tak wielu rodziców, którzy zgłosili się w pierwszym okresie po świadczenie, uniknęliśmy kolejek w urzędach, a kanały elektroniczne działają bez większych problemów. To z jednej strony zasługa samorządów, które – zwłaszcza w pierwszych dniach – zapewniły dodatkowe okienka do przyjmowania wniosków, z drugiej zaś wytężonej pracy zespołów, monitorujących non stop działania systemów informatycznych. Wypłaty już ruszyły. Mamy sygnały, że rodzice dostają świadczenia w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i wielu innych mniejszych miejscowościach. Z pewnością pieniądze popłyną szerokim strumieniem już w maju. Jednak rzeczywiste tempo wypłat będzie zależało od czasu, jaki urzędnicy będą musieli poświęcić na weryfikację danych. Część wniosków, zwłaszcza w systemie elektronicznym, została złożona z błędami.

 

Na ile to duży problem i czy w systemie nie było luki, skoro takie wnioski przechodziły?

 

Mamy informację, że część wniosków złożonych online zawiera błędy. Rodzice zapominają o podaniu danych pozostałych członków rodziny czy wpisaniu PESEL. Kiedy tylko dostrzegliśmy ten problem, zmieniliśmy system tak, by nie pozwolił na wysłanie niekompletnego formularza. Jeśli ktoś już złożył wniosek, ale nie jest pewien, czy nie popełnił błędów, albo już wie, że je popełnił, może go złożyć ponownie. Wielu rodziców i opiekunów składa wniosek elektroniczny po raz pierwszy, dlatego warto przeczytać instrukcję do wniosku, zanim zaczniemy go wypełniać.

 

Rozmawiał Grzegorz Osiecki

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: