submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w Sygnałach Dnia PR 1, 29 kwietnia 2016 r.

29-04-2016

Samorządy przyjęły 2 mln wniosków o wypłatę świadczeń. Sadzę, że będzie ich ponad 3 mln. Wydano już 400 tys. decyzji dotyczących świadczenia wychowawczego. Pierwsze wypłaty nastąpiły już w pierwszej połowie kwietnia. Do tej pory wypłacono świadczenia na kwotę 127 mln zł - posumowała w „Sygnałach dnia” niemal miesiąc funkcjonowania programu Rodzina 500 plus minister Elżbieta Rafalska.

 

Jak wskazała minister Rafalska, najwięcej wniosków o przyznanie świadczenia złożono na Mazowszu. – Mamy liderów w liczbie złożonych wniosków. Najwięcej złożono ich na Mazowszu, Śląsku oraz Wielkopolsce.  

 

- W całej Polsce akcja przyjmowania wniosków przebiega bardzo sprawnie. Sprawność samorządów w tym zakresie jest bardzo duża – podkreśliła minister Rafalska. Wyhamowała nieco liczba składanych wniosków składanych on-line. Większość ludzi, którzy w ten sposób chcieli złożyć wniosek o przyznanie świadczenia zrobili to na początku programu.

 

Minister wskazała, że najwięcej błędów we wnioskach było w pierwszych dniach. Główne błędy to przede wszystkim zapominanie przez rodziców o wskazaniu pierwszego dziecka, gdy starają się o pieniądze bez kryterium dochodowego, brak wskazania pełnego składu rodziny czy wpisywanie błędnego numeru PESEL.

 

Gość audycji odniósł się także do kwestii zabezpieczenia środków ze świadczenia wychowawczego przed egzekucją komorniczą. - Zastosowaliśmy mechanizm, który od lat stosowany jest w świadczeniach rodzinnych. Ministerstwo współpracuje z Ministerstwem Sprawiedliwości i bankami. Podjęliśmy działania zmierzające wyeliminowaniu problemu. Wypracowaliśmy rozwiązanie, które zabezpieczy świadczenie wychowawcze przed egzekucją komorniczą – wyjaśniła minister Rafalska.

 

Aby zabezpieczyć świadczenie, ministerstwo stworzyło bazę numerów rachunków bankowych. Z nich właśnie są dokonywane wypłaty świadczeń wychowawczych. Każdy przelew świadczenia wychowawczego będzie oznaczony specjalnym tytułem.- Czuwamy nad tym, aby żadna rodzina nie straciła pieniędzy – zapewniła minister Rafalska.

 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: