submenu
content

Michałkiewicz: będziemy pilnować, by prawa osób niepełnosprawnych były uwzględniane, PAP 5 maja 2016 r.

06-05-2016
Będziemy pilnować, by w pracach rządu, działaniach administracyjnych, projektach ustaw postulaty osób niepełnosprawnych były uwzględnione - powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
 
Jak dodał, jest to jeden z celów międzyrządowego zespołu ds. sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin powołanego przez premier Beatę Szydło. O jego powstaniu poinformowano podczas konferencji zorganizowanej w czwartek z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.. 
 
Międzyresortowy zespół ma pilnować, by w działalności ustawodawczej państwa były uwzględniane specyficzne potrzeby tej grupy obywateli, a poszczególne resorty traktowały priorytetowo sprawy osób niepełnosprawnych. "Pierwszym zadaniem zespołu będzie pochylenie się nad postulatami tych niepełnosprawnych, którzy dziś brali udział w proteście, (...) analiza, czy te postulaty są aktualne, czy faktycznie jesteśmy w stanie szybko je zrealizować" - powiedział pełnomocnik. Jego zdaniem często zdarza się też, że obowiązujące zapisy prawne nie są przestrzegane.
 
Pytany o podwyższenie świadczeń dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, powiedział, że będzie to analizowane, choć raczej rozłożone w czasie. Zapowiedział przegląd świadczeń i waloryzację tych, które od lat nie były podnoszone. "Te wszystkie rozwiązania, które wymagają środków finansowych, muszą przejść cały proces uzgadniania i oczywiście musimy także określić, skąd będzie finansowanie tych rozwiązań" - powiedział Michałkiewicz. 
 
Michałkiewicz zapewniał, że trzeba cierpliwości i czasu, a rząd obietnice realizuje. Jako przykład podał program 500 plus. "Na następne rzeczy, które zrealizujemy, państwo muszą chwilę poczekać" - dodał. 
 
Od stycznia br. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej działa wewnątrzresortowy Zespół do Spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, którego zadaniem jest m.in. przygotowanie odpowiednich zmian legislacyjnych, dotyczących w szczególności realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2014 r. Orzekł on wówczas, że różnicowanie wysokości świadczeń dla opiekunów od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niekonstytucyjne.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: