Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Województwem, w którym wydano najwięcej decyzji o przyznaniu świadczenia 500 plus, jest woj. świętokrzyskie - ponad 77 proc. - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, podsumowując w poniedziałek pierwsze dwa miesiące programu "Rodzina 500 plus". Dotychczas wydano prawie 1,6 mln decyzji i wypłacono ok. 4,5 mln świadczeń na ponad 2,2 mld zł.
Kolejnymi województwami, które mają największy odsetek wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków - ponad 70 proc. - są: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie.
Na końcu tego rankingu są województwa: śląskie (57 proc.), małopolskie (58 proc.), mazowieckie i dolnośląskie (po 60 proc.).
Miastem, w którym wydano najwięcej decyzji, jest Toruń (ponad 78,8 proc.); najmniej decyzji wydano w Krakowie (ponad 33 proc.).
Minister Rafalska zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty świadczeń z programu „Rodzina 500 plus”. - Fakt, że samorządy mają trzy miesiące na wydanie decyzji, nie znaczy, że nie mogą i nie powinny robić tego wcześniej – mówiła minister. Dodała, że wiele rodzin wyraża niepokój, iż nie mogą realizować planów wakacyjnych w związku z tym, że mimo złożenia wniosku w kwietniu pieniądze dostaną dopiero w lipcu.
- Apeluję do samorządów, żeby usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły również płatności. Nie ma żadnych powodów i żadnych przyczyn po stronie rządowej, żeby opóźniać opłaty, jeśli są wydane decyzje – powiedziała podczas konferencji w KPRM.
Wtórowała jej premier Beata Szydło. - Nie ma w tej chwili żadnych przeszkód ku temu, żeby pieniądze wpływały do osób, które złożyły wnioski, bez zbędnej zwłoki. Zwracam się jako były samorządowiec do moich kolegów samorządowców, żeby się postarali i zgodnie z tym, czego się podjęli, do czego się zobowiązali, po prostu realizowali to świadczenie – apelowała premier.
- Idą wakacje, szanowni koledzy samorządowcy, trzeba zabezpieczyć rodziny, żeby dzieci mogły skorzystać z tych środków, żeby mogły wyjechać; żeby te pieniądze, które się rodzinom należą, po prostu do nich trafiły - dodała.
Minister Elżbieta Rafalska wyjaśniła, że jeśli gdziekolwiek w Polsce w tej chwili nie są wypłacane świadczenia z programu 500 plus, to wina nie leży po stronie rządu, który zabezpiecza gminom wystarczające kwoty na wypłaty. - Jeśli są jakiekolwiek opóźnienia - ale przypominam, że gmina ma ten ustawowy trzymiesięczny okres na wydanie decyzji - to opóźnienia są po stronie samorządów. Nigdzie nie zdarzało się tak, że samorząd złożył zapotrzebowanie, a nie otrzymał należnych środków w wysokości przez siebie złożonej - zapewniła minister rodziny.
Decyzje, dotyczące świadczenia 500 plus będą wydawane na rok - okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak pierwszy okres, na jaki przyznawane jest prawo do świadczenia, jest dłuższy i trwa od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r., aby nie trzeba było składać dwóch wniosków w tym roku, kiedy program wszedł w życie.
Minister Rafalska przypomniała, że jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Po tym terminie świadczenie będzie liczone od momentu złożenia wniosku. Samorządy będą też miały krótszy czas na wydanie decyzji.