submenu
content

Rafalska: 8,8 proc. stopa bezrobocia w czerwcu - najniższa od 8 lat - wywiad minister Elżbiety Rafalskiej i wiceministra St. Szweda, PAP, 6 lipca 2016 r.

08-07-2016
"Bezrobocie w czerwcu spadło poniżej 9 proc. Tak dobrego wyniku nie było od 8 lat. To świetne informacje, które pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość rynku pracy w Polsce" – powiedziała PAP w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. To szacunkowe dane przygotowane w jej resorcie.
 
"Mamy poprawiającą się sytuację na rynku pracy. Jeszcze w maju bezrobotnych było 1,5 mln, dzisiaj bezrobotnych zarejestrowanych mamy 1 mln 390 tys." - dodała Rafalska. Liczba bezrobotnych w porównaniu do maja spadła o 62,8 tys. osób - o 4,3 proc. - wynika z szacunków resortu.
 
"Z całą pewnością mamy już rynek pracownika, wzrasta też przeciętne wynagrodzenie - o 4,1 pkt. proc. liczone w skali roku. Szukamy rąk do pracy" - zaznaczyła.
 
Stopa bezrobocia w czerwcu br. była o 1,4 punktu procentowego niższa niż w czerwcu ub. roku (8,8 proc. w porównaniu do 10,2 proc.).
 
"Na koniec roku stopa bezrobocia może wynieść 8,4 proc. Dynamika spadku jest mniejsza, niż przed rokiem. Zaktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych jest trudne. I z tak niskiego poziomu jak obecnie dalsze obniżanie stopy bezrobocia jest trudniejsze" - podkreśliła szefowa MRPiPS.
 
Rafalska podała, że sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach, a najbardziej - o 0,7 pkt. proc. w warmińsko-mazurskim, a więc tam, gdzie od lat utrzymuje się na najwyższym poziomie.
 
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu wyniosła 146,5 tys. W porównaniu do maja wzrosła o 20,2 tys. (o 16 proc.).
 
W czerwcu liczba wolnych miejsc pracy była o 26,6 tys. (czyli o 22,2 proc.) wyższa w porównaniu do czerwca 2015 r.
 
Rafalska podkreśliła, że liczba wolnych miejsc pracy wzrosła w 13 województwach; w woj. opolskim - o 80 proc. "Na pewno tak wysoki odsetek powodują wyjazdy do pracy za granicą - to specyfika tego województwa" - powiedziała minister.
 
Najwięcej wolnych miejsc pracy jest w branży rolniczej, usługach, również opiekuńczych, i w budownictwie - poinformował wiceminister Stanisław Szwed. "Jest to pewnego rodzaju paradoks, bo gdy spojrzymy na bezrobotnych, to większość z nich mogłaby pracować w tych branżach. Ale albo szukają pracy lepiej płatnej, albo wyjeżdżają, albo w innym zakresie się zagospodarowują" - powiedział Szwed.
 
Jego zdaniem główną barierą są jednak sprawy płacowe i warunki zatrudnienia. "To, co wielokrotnie podkreślaliśmy: jeśli ktoś płaci w firmach ochroniarskich czy sprzątających 4 zł na godzinę, to naprawdę za taką stawkę może iść do pracy tylko emeryt, lub rencista, który ma jakieś uprawnienia. Reszta nie przyjdzie, bo jest praca za wyższe stawki" - ocenił.
 
Zaznaczył, że wcześniej, gdy było większe bezrobocie, częściej zdarzało się, że ludzie godzili się na pracę za tak niskie stawki, jednak teraz już takiego przymusu nie ma. "Zobaczymy też, jak w okresie wakacyjnym będzie się angażowała do pracy młodzież, bo zawsze to robi, ale już nie przyjdzie na bardzo niskie stawki" - podkreślił wiceminister.
 
"Potrzeba lepszej oferty dla pracowników wynika również z europejskich wskaźników bezrobocia, które jest na niskim poziomie - za wyjątkiem Grecji i Hiszpanii" - dodał Szwed.
ago/ akw/
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: