submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska dla PAP: 500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy, 30 grudnia 2016 r.

30-12-2016

Rządowy program Rodzina 500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy - powiedziała w piątek rano minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wskazała, że spadek bezrobocia w 2017 r. nie będzie tak dynamiczny, jak w 2016.

 

Zarzuty mediów, jakoby główną przyczyną bierności zawodowej kobiet na poziomie 140 tys. był program Rodzina 500 plus, minister uznała za "nierzetelne, niesumienne analizowanie danych". "Uważam, że ferowanie takich wyroków, że ten program powoduje dezaktywizację kobiet i to w takiej skali, o której piszą media, jest nieuprawnione. Że trzeba poczekać ten pełen rok, mieć kompletne, co najmniej roczne dane i analizować je w powiązaniu z aktualną sytuacją na rynku pracy, i umieć oddzielić wpływ samej +pięćsetki+ na inne sytuacje, które decydują, że kobiety podejmują decyzje o niekontynuowaniu pracy, niepodejmowaniu pracy, bądź odejściu z pracy" - mówiła w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia.

 

"Część ekspertów z góry założyła, że to spowoduje lawinowe (...) odejście kobiet z rynku pracy. A z naszych wszystkich absolutnie danych (wynika, że - PAP) żadnego aż tak niepokojącego zjawiska, takiego zjawiska nie obserwujemy" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

 

"Zwracam uwagę, że część pracodawców, obawiając się odejścia kobiet z pracy, sądząc, że może taka sytuacja zaistnieć, zaproponowała podwyżki kobietom - tak się stało w handlu. A więc tu też jest dobry kierunek, bo z pracy odchodzą najczęściej te kobiety, które bardzo mało zarabiają. One prowadzą swój domowy rachunek, one znają się na ekonomii, wiedzą, czy to jest dla nich opłacalne - wykonywać pracę za 1200, 1300 zł lub za stawkę godzinową 5 zł czy 7 zł - czy dopilnowanie dzieci, dzieci, które często chorują, chodziłyby na zwolnienia lekarskie; przypilnowanie tych dzieci, poprowadzenie domu - to jej się bardziej opłaca niż miotanie między obowiązkami rodzinnymi a obowiązkami zawodowymi" - wyjaśniła.

 

Minister poinformowała, że żadnych poważnych zmian w Programie Rodzina 500 plus w przyszłym roku nie będzie. "Po rocznym okresie obowiązywania programu jesteśmy zobowiązani do jego oceny i ewentualnego zaproponowania zmian. Możemy powiedzieć z całą pewnością, że nie będzie zmiany kryterium dochodowego, nie będzie zmiany wysokości świadczenia, nie będzie zmiany kluczowych elementów programu - program został skalkulowany, policzony i zabezpieczony też w budżecie na nowy rok, więc takie jakieś poważne zmiany, które rodziłyby też skutki finansowe zmieniające koszty, nie są na pewno planowane" - wyjaśniła. Rafalska nie wykluczyła jednak, że mogą się pojawić korekty.

 

Minister odniosła się także do danych dotyczących bezrobocia w Polsce. "Prognoza bezrobocia na koniec 2017 roku mówi o 8-proc. bezrobociu. Dzisiaj mamy to bezrobocie na poziomie 8,2 punktu proc., a więc ten spadek nie będzie tak dynamiczny, jak w tym roku (...). Bo rzeczywiście jest taki poziom bezrobocia, poniżej którego ono już nie spada. Ale jednak tu jeszcze możliwości są" - zauważyła minister.

 

"Rzeczywiście mieliśmy znakomitą, bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, nawet miesiące jesienne i te zimowe utrzymały poziom bezrobocia, nie spowodowały wzrostu tego bezrobocia, mimo że kończą się prace sezonowe - i tak zwykle bywało" - oceniła. "Więc mamy rynek pracownika, co się absolutnie już utrwala, rosną nam wynagrodzenia, to są bardzo korzystne zjawiska na rynku pracy. I one się składają też na taką lepszą sytuację właśnie polskich rodzin, bo dają im poczucie stabilności zatrudnienia, poczucie bezpieczeństwa materialnego i mam nadzieję, że to się właśnie przełoży na dzietność" - zaznaczyła.

 

W 2017 roku wśród planów MRPiPS przewiduje m.in. prace nad programem "Za życiem". "Rzeczywiście mamy ustawę +Za życiem+, mamy program +Za życiem+, który pisze ramy dalszego postępowania. Ponieważ żeby ten program realizować, to jest szereg ustaw, które będzie trzeba przygotować, żeby wdrożyć te propozycje zawarte w programie +Za życiem+. Więc nie ma żadnych obaw, na pewno się nie będziemy nudzić, to jest resort, w którym jak rozwiąże się jedne problemy, zaraz pojawiają się następne" - wskazała.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: