submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w „Kwadransie politycznym”, TVP I, 3 stycznia 2017 r.

03-01-2017

Program „Rodzina 500 plus” funkcjonuje dopiero przez trzy kwartały. W tym roku odbędzie się jego przegląd i ocena.

- Nie planujemy w tym roku wprowadzania kluczowych zmian w programie – zadeklarowała minister Rafalska. – Nie zmieni się ani kryterium dochodowe, ani wysokość świadczenia.

 

Przegląd, którego termin wypada w marcu, będzie obejmował nie tylko program „Rodzina 500 plus”, ale cały system świadczeń rodzinnych i transferów socjalnych, adresowanych do rodzin z dziećmi.

 

Minister Rafalska po raz kolejny przypomniała, że zamiana środków finansowych na świadczenia rzeczowe lub usługi, stosowana w przypadku marnotrawienia pieniędzy przez rodzinę, dotyczy wąskiego marginesu. – Średnio miesięcznie mamy ok. 600 takich decyzji, przy 3,8 mln dzieci, korzystających z programu w prawie 4,5 tys. gmin w Polsce. To dowodzi, że rodzice dobrze wiedzą, na co wydawać pieniądze – mówiła.

 

Zdaniem minister Rafalskiej na efekty programu w obszarze wzrostu gospodarczego czy na rynku pracy należy jeszcze poczekać.– W I kwartale rodziny często dzięki otrzymanym funduszom regulowały zaległości w czynszach lub innych zobowiązaniach, mogły wyjść z kłopotów. Z kolei pogłoski o demotywacyjnym charakterze programu nie znajdują potwierdzenia w danych z rynku pracy – stwierdziła minister.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: